Основні підсумки роботи Рівненської обласної бібліотеки для дітей за 2020 рік

Основні підсумки роботи бібліотеки за 2020 рік

У 2020 році  обласна бібліотека для дітей зосередила свою діяльність на вирішенні наступних питань:

  • створення максимально-комфортних умов для інтелектуального та духовного розвитку дітей;
  • поєднання інноваційної діяльності з традиційними формами популяризації книги і читання;
  • формування документних ресурсів та електронних баз даних;
  • посилення ролі бібліотеки як соціокультурного закладу, центру дозвілля та розвитку творчих здібностей користувачів; розвиток соціального партнерства;
  • формування медіаінформаційної грамотності користувачів та бібліотекарів;
  • організаційно-методичне забезпечення дитячих бібліотек області та книгозбірень ОТГ;
  • адаптація роботи книгозбірні в умовах пандемії COVID-19 та карантинних обмежень.

У звітному році  обслужено 8102  користувачі, за єдиною реєстраційною картотекою – 3315.

Впродовж року для них видано 136,7  тис. прим. документів.

Відвідування   склало 35,8 тис.,   в т. ч. відвідування  масових заходів – 7384;  кількість звернень на веб-сайти бібліотеки – 160764.

Бібліотечний фонд складає 146,4 тис.прим.

Обслуговування кристувачів, популяризація книги і читання

Через карантинні обмеження в зв’язку з пандемією COVID -19 у 2020 році протягом 144 днів читачі не обслуговувались та не проводились соціокультурні заходи. З метою дотримання профілактичних та протиепідемічних рекомендацій більшість запланованих заходів було проведено в  онлайн-форматі.

Всього за рік проведено 194 масових заходів різноманітної тематики, які відвідало 7384 особи. Проведено 88 онлайн-заходів, учасниками яких стало 2196 чоловік.

Протягом звітного періоду в книгозбірні проводились масові заходи з відзначення літературно-історичних, ювілейних дат та значущих державних подій. З метою популяризації кращих творів вітчизняних і світових дитячих письменників та підтримки дитячого читання реалізовано комплекси заходів, власні творчі проєкти та програми.

Продовжували реалізовувати Міжнародний українсько-польський проєкт «Ми – українці. Я і ти!», ініційований Львівською обласною бібліотекою для дітей та пунктами вивчення української мови Вармінсько-Мазурського воєводства Польщі. У межах даної ініціативи проведено онлайн-мандрівку «Маловідомі архітектурні пам’ятки Рівного». 21 лютого, до Міжнародного дня рідної мови, було організовано скайп-урок для учнів школи з українською мовою навчання імені Лесі Українки м. Бартошиці (Польща). Провідний бібліотекар Ірина Войтович провела літературно-інтерактивну гру «Мовні вправи для забави».

Творчі студії «Кольорові намистинки», що активно діяли у відділі обслуговування дітей дошкільного та молодшого шкільного віку, навчали дітей фантазувати і творити власноруч цікаві та корисні речі з паперу, пластиліну, природних матеріалів. Тут відбулись: креативна година «Подарую тобі серденько», година фантазії  «Витинанки-візерунки – це чудові подарунки». Під час карантинних обмежень проводились майстер-класи онлайн такі, як: «Сонячні метелики» ─ виготовлення метеликів у техніці оригамі; «Плетений віночок» ─ плетіння з вербової лози; «Морський мешканець – восьминіг» ─  створення виробів з ниток та багато ін.

Під час карантину робота  профістудій  «Дегустація професій» теж перемістилась в онлайн-площину. На Ютубі та Фейсбук-сторінці бібліотеки  були представлені такі  онлайн- знайомства, як  бібліомікс «Забуті професії» (про давні ремесла наших предків),  екстрим-карвінг «Знайомство з професією скульптора»,  престиж-зустріч «Моделюємо успіх» (професія фотомоделі) та інші.

Заслуговує уваги діяльність клубу логічних розваг «Мудрограйлик». Юним любителям ігор надзвичайно сподобалась година розваг «Весела котовасія», а також lego-ігри «Веселі цеглинки», логічні забави  «Кубики для всіх» і «Задачки-зачіпачки». Онлайн цікаво було представлено лабіринт «Допоможи мурашці дістатися до зернят», ігри «Знайди 10 відмінностей»,    «Відшукай ці речі на картинці» та інші ігрові завдання.

У відділі обслуговування дітей дошкільного та молодшого шкільного віку проходили «Літературні сніданки з цікавими книгами», в межах яких обговорювались сюжетні лінії та герої популярних книг для дітей.  В онлайн-режимі відбулись читання книг: Ю. Нікітінського «Діди морози цілий рік», О. Чаклуна «Монстри, що живуть у шафах», М. та С. Дяченків «Приголомшливі пригоди просто поруч», М. та Т. Прохасько «Хто зробить сніг». Оригінально та емоційно ці сюжети начитувала провідна бібліотекарка Наталія Козачук. Усього протягом року відбулось  39 онлайн-читань та 18 відеооглядів.

У клубі цікавих зустрічей «Дотик» (для учнів 5-9 кл). відбулася захоплююча зустріч з українським полярником Павлом Тарасовичем, який був учасником 5-ї експедиції в Антарктиду на станції «Академік Вернадський». Спогади Павла Михайловича надихнули присутніх більше дізнатися про материк, прочитавши його книгу «Антарктида – шостий континент», що є у фонді бібліотеки.

У підлітковому клубі «БібліоHouse» проходили інтерактивно — спортивні і дозвіллєві ігри з використанням консолей «Nintendo Wii», проводились індивідуальні та колективні турніри, конкурсні ігри для батьків та їх дітей з різноманітних видів спорту.

У рамках краєзнавчих студій «Відчуй, що це земля твоя» було створено віртуальну виставку «Архітектурно-мистецька спадщина князів Острозьких» (до Міжнародного дня пам’яток і визначних місць).

Для учнів 7-9 класів ЗОШ №1 та НВК «Колегіум» у рамках мистецької вітальні «Музи Парнасу» працівники відділу масової роботи та естетичного виховання підготували пісенний колаж «Американка з українським серцем – Квітка Цісик».

З метою формування у наймолодших школярів екологічної свідомості започатковано екологічні студії. Сподобалась учасникам студій екологічна гра «Сортуємо сміття». Сортер і сортувальні бокси допомогли дітям навчитися, як потрібно сортувати сміття та відправляти його на переробку. Цікаво було проведено онлайн-годину творчості «Мозаїка в стилі еко», екологічну гру «Обираємо стиль Еко» та «Допоможи черв’ячкові вилізти з яблука», годину творчості «Екологічна мозаїка». Також проведено екочитання книги Ентоні Робінсона «Нове життя старих речей».

У межах програми «Бібліотека йде до Вас» бібліотекарі відвідували маленьких пацієнтів Рівненського обласного спеціалізованого диспансеру радіаційного захисту населення. Для них, зокрема, провели народознавчу годину на тему «У кожної прикмети – свої секрети».

З нагоди Дня українського козацтва і Дня захисника України у бібліотеці була оформлена книжково-предметна виставка «Ми роду козацького діти». А під час онлайн-вікторини «Гей, ви браві козаченьки» діти мали можливість перевірити свої знання з історії козацтва, дізнатися про першого гетьмана України, символ влади, значення слова козак.

До Дня пам`яті жертв голодомору відбулась година-реквієм «Горить свіча і пам`яті сльоза…». Під час заходу учні 11-х класів  ЗОШ №11  дізналися про причини і наслідки цієї трагедії та переглянули відеоспогад «Про Голодомор на Україні 1932-1933 років». Було оформлено книжкову  виставку «Свічка пам’яті» та розроблено віртуальну  виставку «І пам’яті свіча в душі горить».

Відбулись заходи на відзначення Дня Героїв Небесної Сотні, Дня Соборності України, Дня пам’яті героїв Крут, Дня пам’яті та примирення, Дня визволення Рівного від нацистських загарбників.

З нагоди Дня Незалежності України та Дня Державного Прапора України  у відділах обслуговування бібліотеки було представлено книжкові виставки «Незалежній Україні слава нині і повік» та «Благослови на долю Україну!»; пройшла патріотична година  «Невмируща будь, калино – Україно!». Під час майстер-класу діти виготовили  патріотичний віночок, прикрасивши його гронами калини та жовто-синьою стрічкою.

До Дня пам’яті захисників України, які загинули в боротьбі за незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України, у відділах обслуговування бібліотеки оформлено виставку-реквієм «Подяка і хвала захисникам України», де були представлені збірки спогадів та  книги про події Майдану й українсько-російської війни. Також було проведено майстер-клас «Сонях пам’яті».

Цьогоріч Міжнародний день захисту дітей у бібліотеці теж відзначався дистанційно. Бібліотекарі підготували онлайн-вітання для юних читачів. Упродовж дня на сторінках книгозбірні у соціальних мережах було  представлено ряд розважальних заходів: правову вікторину, відеоогляд цікавих книг, годину  розваг «У дитинства свій стиль», книжковий калейдоскоп, онлайн-читання книги В. Костьо «Відчуття щастя», кросворди, ребуси та інші інтерактивні завдання, пізнавальну хвилинку про історію морозива – улюблених ласощів дітвори, майстер-клас з виготовлення листівки-ескімо у техніці квілінг.

До Міжнародного дня рідної мови відбулася літературно-інтерактивна гра «Слово, слівце, словенятко…» Справжніми мовознавцями показали себе учні 2-х класів ЗОШ №1 під час літературної гри «А дитина з літер збудувала слово».

Зустріч з письменником – найефективніший метод популяризації літератури.  Протягом року в книгозбірні цікаво пройшли зустрічі з письменниками В’ячеславом Купрієнком та   Марією Солтис-Смирновою.

До 90-річчя від дня народження українського дитячого письменника Всеволода  Нестайка у бібліотеці  відбулося літературне свято «Сонячний зайчик дитячої душі».  Школярі 2-х класів ЗОШ №1 переглянули мультимедійну презентацію, познайомилися з життям та творчістю автора, взяли участь у вікторині «Герої  Настайкових творів», склали розклад уроків для «учнів Лісової школи», пограли в гру  «Знайди нісенітницю»  та з’ясували, що таке дружба і якими повинні бути справжні друзі.

До річниці від дня народження Т.Г. Шевченка провели поетичну годину «Шевченковим словом умію читати» та літературну годину «Звучи над нашим рідним краєм, безсмертне слово Кобзаря!».

З нагоди дня народження видатної української поетеси – Лесі Українки у  відділі обслуговування дітей дошкільного та молодшого шкільного віку пройшла поетична година «І мій пелюсточок у Лесин віночок».

Святкуючи 50-річний ювілей відомого сучасного письменника А. Кокотюхи, на платформі Geniali.ly створено віртуальну інтерактивну виставку «Майстер детектива», а до 100-річчя від дня народження  Дж. Родарі, італійського письменника – віртуальну виставку «Казкові фантазії Джанні Родарі».

Ювілей Григорія Фальковича відзначили разом з  онлайн-проєктом «ФАЛЬКОЛО – родинне читання», в межах якого знято відеоролики декламування віршів Григорія Фальковича читачами бібліотеки та провідною бібліотекаркою Н. Козачук.

До Всеукраїнського дня бібліотек та 80-річного ювілею Рівненської обласної бібліотеки для дітей у всіх відділах обслуговування було оформлено креативні книжкові інсталяції та проведено ювілейний захід з дотриманням усіх санітарних норм.

З метою вивчення та збереження народних традицій та обрядів проведено наступні заходи: конкурс обрядової пісні «Із Віфлеємською звіздою ідуть до нас колядники», народознавча розвага «Будемо гуляти, калиту кусати», літературне асорті «Несе дарунки Миколай» тощо.

Працівники бібліотеки надавали методичну допомогу дитячим книгозбірням області, організаторам дитячого читання. Зокрема, проведено онлайн-семінар «Нова бібліотека – відповідальність кожного», скайп-конференція «Дитячі бібліотеки в умовах карантину: виклики і нові рішення», 5 тренінгів з основ медіаграмотності. Підготовлено 12 методичних та бібліографічних матеріалів різноманітної тематики, 5 з яких, представлено в «Електронній бібліотеці методико-бібліографічних матеріалів» на сайті Національної бібліотеки України для дітей.

В області проведено ряд Всеукраїнських дитячих конкурсів: «Книгоманія», «Лідер читання», «Творчі канікули», «На хвилі єднання».

Продовжується співпраця з НБУ для дітей у проєктах «КОРДБА» (корпорація дитячих бібліотек України з аналітичного опису періодики) та «Почитайко» (озвучення кращих творів для дітей).

Фахівці бібліотеки створили цілий ряд нових електронних ресурсів для дітей: вебквест «МедіаСТАРТ», «Книжкове літо 2020», 21 мультимедійна презентація тощо. Книгозбірня розширила своє представництво у мережі Інтернет. У 2020 році було створено сторінку в Інстаграмі, адміністрування якої здійснювала провідний бібліотекар Наталія Козачук та оновлено інтерфейс офіційного сайту бібліотеки.   Наповнюються новими матеріалами бібліотечний блог «БібліоHouse», сайти інформаційно-бібліографічного відділу та «Бібліоігротека», ФБ-сторінка.

Обсуждение закрыто.