Основні підсумки роботи Рівненської обласної бібліотеки для дітей за 2021 рік

Основні підсумки роботи бібліотеки за 2021 рік

 

У 2021 році  обласна бібліотека для дітей зосередила свою діяльність на вирішенні наступних питань:

  • організація відкритого простору та створення максимально комфортних умов для дітей;
  • поєднання інноваційної діяльності з традиційними формами популяризації читання;
  • систематичне поповнення фонду бібліотеки документно-інформаційними ресурсами;
  • формування медіаінформаційної грамотності;

екологічне виховання дітей шляхом проведення циклу заходів екологічної тематики та  тренінгів з сортування сміття;

  • підготовка рекламної продукції з метою підвищення іміджу книгозбірні та популяризації її ресурсів і послуг;
  • актуалізація контенту офіційного веб-сайту та адміністрування корпоративного сайту «Бібліоігротека», інформаційну підтримку сторінок в соціальних мережах та блогу бібліотеки;
  • реалізація проєкту «Літературні сніданки з цікавими книгами»;
  • організаційно-методичне забезпечення бібліотек для дітей та територіальних громад області.

У звітному році  обслужено 12449  користувачів, за єдиною реєстраційною картотекою –5837 .

Впродовж року для них видано 253,1 тис. прим. документів.

Відвідування   склало 105,26 тис.,   в т. ч. відвідування  масових заходів –29,17тис. ;  кількість звернень на веб-сайти бібліотеки – 161,42 тис.

Бібліотечний фонд складає 140,33 тис.прим.

Обслуговування кристувачів, популяризація книги і читання

Через карантинні обмеження в зв’язку з пандемією COVID -19 у 2021 році протягом 75 днів читачі не обслуговувались та не проводились соціокультурні заходи.

Всього за рік проведено 582 масових заходи різноманітної тематики, які відвідало 29172  особи, в тому числі в межах бібліотеки – 507 (учасників — 26898), поза межами – 75 (учасників — 2274). Зокрема, проведено 69 онлайн-заходів, учасниками яких стало 2544 особи.

Протягом звітного періоду в книгозбірні проводились масові заходи з відзначення літературно-історичних, ювілейних дат та значущих державних подій. З метою популяризації кращих творів вітчизняних і світових дитячих письменників та підтримки дитячого читання реалізовано комплекси заходів, власні творчі проєкти та програми.

З нагоди Всеукраїнського тижня дитячого читання в нашій бібліотеці відбулось урочиста літературна імпреза «Книга єднає країну», під час якої традиційну бібліотечну премію «Кобзарик» кращим читачам вручила начальник управління культури і туризму Рівненської ОДА Любов Романюк. Під час Тижня багато заходів проведено онлайн. Так, з нагоди 540-ї річниці з часу видання Острозької Біблії бібліотекарі відділу масової роботи та естетичного виховання  підготували віртуальну виставку про цей визначний зразок української та світової поліграфії ХVІ ст. До 120-ї річниці від дня народження Уолта Діснея   за допомогою  сервісу LearningApps.org. була створена інтерактивна вікторина «Мультфільм за книгою».  Усього в межах Тижня читання було проведено 19 заходів, в яких взяло участь 572 особи.

Творчі студії «Кольорові намистинки», що активно діяли у відділі обслуговування дітей дошкільного та молодшого шкільного віку, навчали дітей фантазувати і творити власноруч цікаві та корисні речі з паперу, пластиліну, природніх матеріалів. Враховуючи карантинні обмеження більшість майстер-класів пройшла в онлайн-режимі, однак деякі з них пощастило провести офлайн.

Продовжували діяти профістудії  «Дегустація професій» для учнів молодшого шкільного віку. Діти познайомились з професією орнітолога (наживо) та онлайн — з професіями ювеліра і найбільш затребуваними фахівцями у сучасному світі.

Заслуговує уваги клуб логічних розваг «Мудрограйлик», який є ідеальним місцем для дозвілля сучасних дітей. Позитивні враження та хороший настрій отримали  маленькі відвідувачі від настільної гри  «Фермер». За допомогою   настільних ігор «Пінголо» та «Парад пінгвінів» учасники клубу залюбки здійснили експедицію на Південний полюс, де живуть веселі пінгвінчики. Весело та пізнавально пройшли ігрова година «Захоплююче меморі», математичні забави «Веселі геометрики», інтелектуальне асорті «Маленький ерудит», логічна гра «Чудернацькі головоломки», пізнавальна забава «Мовні викрутаси».

Ефективно  у відділі обслуговування дітей дошкільного та молодшого шкільного віку проходили «Літературні сніданки з цікавими книгами», в межах яких читали вголос та обговорювали сюжетні лінії і героїв популярних книг для дітей. Більшість з них відбулася в онлайн-режимі та була представлена на сторінках бібліотеки у соціальних мережах та на відеохостингу Youtube. Варто відзначити літературні читання книги Грасі Олійко «Історія, яку розповіла Жука», Галини Малик «Піратський маршрут», Уляни Чуби «Мед і Паштет — фантастичні вітрогони», Оксани Демченко «Брехливе мишеня» та багато інших.

У межах підліткового клубу «БібліоHouse», що діє у відділі обслуговування дітей середнього та старшого шкільного віку, відбулася неймовірно цікава зустріч-діалог «Я і моє місце у сучасному світі» — знайомство  з Іриною Воробей – психологинею студії психологічного розвитку «BRAIN».

У рамках краєзнавчих студій «Відчуй, що це земля твоя» бібліотекарями відділу масової роботи та естетичного виховання було створено віртуальну виставку «Архітектурно-мистецька спадщина князів Острозьких» (до Міжнародного дня пам’яток і визначних місць) та проведено історичну експедицію «У сяйві невмирущої краси Успенська церква Рівне прикрашає». Учасникам фольклорно-етнографічної вітальні «Бабусині обереги» протягом року було запропоновано народознавчий онлайн-колаж до  Водохреща, Спаса, Маланки, Покрови, а також кулінарну мандрівку  «Різдвяні витребеньки бабусь» та майстер-клас «Писанка чудова різнокольорова».

Для учнів 10-х класів НВК «Колегіум» у рамках мистецької вітальні  «Музи Парнасу» відбулось знайомство  з творчістю видатних художників Михайла Врубеля та Архипа Куїнджі.

З метою формування у школярів екологічної свідомості у відділі обслуговування дошкільників та молодших школярів було започатковано екологічні студії. Пройшли еко-тренінги з сортування сміття. Діти із задоволенням вчилися сортували відходи, використовуючи настільні ігри «Еко-мемо» та  «Гру-сортер». Відбулася онлайн-зустріч з Богдан Красавцевим, головою ГО “Екологічна нація”, який презентував книгу «Еко-історії для моїх маленьких друзів».

З метою громадянського та національно-патріотичного виховання пройшла низка заходів, приурочених видатним та пам’ятним датам в історії України: патріотична година «Українські козаки – наша  слава навіки» до  Дня українського козацтва і Дня захисника України; година скорботи «Три колоски, закуті дротом» до Дня пам`яті жертв голодомору; година патріотичного виховання «Тільки тим історія належить, хто сьогодні бореться й живе!» до Дня Героїв Небесної Сотні; година-реквієм «Ми пам`ятаємо їх світлі імена» з нагоди Дня вшанування пам`яті полеглих у бою під Крутами; краєзнавчий екскурс «Спить солдат під скромним обеліском» до Дня визволення Рівного від нацистських загарбників та багато інших. Відбувся історичний колаж «Україна: історія незламного народу» з нагоди   30-річчя  Незалежності України.

У межах соціально-мистецького проєкту «Book- та art-терапія – вакцина від стресу», що став  цьогорічним переможцем конкурсу міні-грантів від Рівненського обласного відділення УБА, у відділі масової роботи та естетичного виховання проводилися інклюзивні заходи: ігротерапевтичні квести, години казко- та арт-терапії, майстер-класи. Всього було проведено 18 бібліо- та арт-терапевтичних заходів, учасниками яких стало 160 осіб. Під час імпрез вихованці Рівненського міського центру комплексної реабілітації осіб та дітей з інвалідністю з порушенням опорно-рухового апарату «Крок» (педагог-організатор Улезько Т.Ф.) разом з бібліотекарями створили казку «Осяяна сонцем земля» та проілюстрували артбук малюнками, гравюрами, вишивкою, виробами зі стрічок, гудзиків.

Зустріч з письменником – найефективніший метод популяризації літератури.  У звітному році в РОБД відбулися зустрічі з наймолодшою письменницею Рівненщини – Іринкою Рачковською, а також відомими рівненськими та українськими авторами: Іванною Голуб, Олександром Берестяним, Анною Лимич, Марією Солтис-Смирновою, Лідією Гольонко, Євгенією Пірог, Сергієм Пантюком.

З нагоди 150-ї річниці від дня народження Лесі Українки було проведено тримісячний відеомарафон «І мій пелюсточок у Лесин віночок».   Протягом лютого-квітня 2021 р. на Facebook-сторінці бібліотеки можна було переглядати короткі відео, у яких літературні  «марафонці» читали вірші чи уривки з прозових творів відомої письменниці. Усього захід охопив 87 учасників.

20 березня долучились до регіональної акції з промоції читання «Березень. Читають усі!», ініційованої Львівською обласною бібліотекою для дітей. У межах ініціативи Іванна Бояківська, старший лейтенант патрульної поліції Рівного, читала вголос дітям уривок з книги С. Гридіна «Кігтик Ковбаско».

Чимало бібліотечних заходів проводиться з метою вивчення та збереження народних звичаїв та обрядів. Зокрема, надзвичайно цікаво пройшли: Андріївські вечорниці, літературний ранок «Миколай вночі мандрує, сном і казкою чарує», народознавчий квест «Мудрість віків. Зимові традиції українців», народознавча година «Зігріває ласкою Великодній світ», літературно-мистецький  вернісаж «Барвисті, як світанки, українські вишиванки!» тощо.

З метою екологічного виховання дітей проведено низку заходів, присвячених таким святам як Міжнародний день птахів – квест «Що потрібно знати, щоб пташці шкоди не завдати»; Міжнародний день клімату – екопорадник  «Наше майбутнє у наших руках»; Всесвітній день водних ресурсів —  екодайвінг «Люби свій край, про воду дбай» та ін.

Щоб допомогти малюкам виробити звички безпечної поведінки бібліотека продовжує співпрацю з ГУ ДСНС в Рівненській області, а також патрульною поліцією Рівненської області.  Ефективно у відділі обслуговування дітей дошкільного та молодшого шкільного віку відбулись зустрічі на тему «В країні знаків безпеки».

Початок літа пройшов у тісній співпраці з пришкільними літніми таборами: «Соняшник»  (ЗОШ № 11), «Прайм-тайм» (ЗОШ №1), «Ромашка» (НВК Колегіум), «Чемпіон» (ЗОШ №5), «Веселка» (НВК №12).

З успіхом бібліотека провела в області  ряд творчих конкурсів для дітей:

— Всеукраїнський конкурс дитячого екомалюнка «Книга і діти, екологія і світ»;

— до 25-річчя Конституції України  Всеукраїнський онлайн-конкурс дитячого малюнка «Я і мої права»;

— Всеукраїнський конкурс дитячої творчості «Незалежна і єдина – моя Україна» (до 30-річчя Незалежності України);

— Всеукраїнський конкурс «Лідер читання — 2021»;

—  Всеукраїнський літературний конкурс «Творчі канікули 2021».

На завершення року в бібліотеці пройшов конкурс-моніторинг професійного успіху «Бібліокре@тив», у якому взяли участь 15 бібліотечних фахівців. Звання переможця завоювала провідний бібліограф Майя Романова, яка подала на розгляд журі конкурсу проєкт «Буктрейлер як інноваційна форма промоції читання».

З метою підвищення кваліфікації бібліотечних працівників, що обслуговують дітей були проведені обласна онлайн-конференція «Трансформація бібліотечних послуг для сучасної дитини» та обласний онлайн-семінар «Бібліотека – зручний формат книжкового всесвіту дитини». Крім того у співпраці з Рівненським обласним інститутом післядипломної педагогічної освіти та Рівненським центром підвищення кваліфікації та перепідготовки працівників культури проведено 10 заходів (у тому числі 2 тренінги) з підвищення кваліфікації, у яких взяли участь 209 осіб, для них прочитано 43 лекції.

Обсуждение закрыто.