ЦІКАВИНКИ
Місячний день, як і місячна ніч, триває понад 1,5 земних діб. Оскільки Місяць не має атмосфери, його поверхня протягом ночі охолоджується до 160°морозу, а вдень нагрівається до 150°.
Повний оберт навколо Сонця Земля здійснює г 365 1/4 діб. За цей час вона пролітає відстань близько 900 мільйонів кілометрів. За секунду ми, жителі Землі, переміщуємося у світовому просторі приблизно на 30 кілометрів.
Під впливом тяжіння Місяця і Сонця поверхня нашої планети «дихає», тобто піднімається, а потім опускається. В Києві різниця добових коливань становить 30 – 40 сантиметрів, разом із земною поверхнею піднімаються площі, вулиці, будівлі.
7 квітні 1998 року у США стартував у космос космічний корабель «Колумбія». На його борту перебували 1514 цвіркунів, 135 равликів, 52 пацюки, а також понад 200 риб та мишей. На них учені проводили науковий експеримент, який мав пояснити «поведінку» нервової системи в космосі.
Морський хижак косатка, що може сягати в довжину 11 метрів, має велику зубату пащу. Ця косатка відзначається надзвичайною ненажерливістю. Одного разу в її шлунку знайшли 13 дельфінів та 14 морських котиків.
У Середземному морі живе бентозавр — риба з ногами. Довгі відростки, які є продовженням двох нижніх плавців і хвоста, слугують рибі ногами.
Морські черепахи відкладають яйця на суші. Закопавши їх у землю, вони одразу ж повертаються в море. Цікаво, що черепахи точно «відраховують» сорок діб — період, за який повинні вилупитися малюки. На той час черепахи знову виходять на берег і повзуть на місце кладки яєць. Повертаються в море уже з нащадками.
Риб’яча лусочка росте все життя і наростає кільцями. Влітку риба багато їсть, швидко росте — і кільця на лусці широкі. Взимку риба майже не їсть і майже не росте — отже кільця утворюються вузенькими, ледве помітними. Просвіт — літо, смужка — зима. Одразу видно, скільки рибі весен і скільки рибі зим.
Липу заслужено називають королевою медоносів. Вікове дерево, що росте на добре освітленому місці, за період цвітіння може виділити 5 відер нектару.
Пірамідальні тополі не проводять електрику. Тому, щоб уберегти себе від блискавки під час грози, сміливо ховайся під ці дерева.
Горіх ліщини в 1,5 рази переважає за поживністю жирну свинину, в З рази — хліб, в 10 разів — молоко і в 13-14 разів — свіжі яблука та груші. В ньому міститься до 70 відсотків жиру, багато білка, вуглеводи і цілий ряд вітамінів. У плодах недозрілого волоського горіха в 40-50 разів більше вітаміну С, ніж у лимонах і помаранчах.
Медуницю називають «світлофором». У цієї рослини рожеві, сині та фіолетові квіти на одному стеблі. Різне їх забарвлення — сигнали для бджіл: рожевий колір бутона сигналізує, що солодкий сік тут ще не з’явився; малиново-фіолетова квітка повідомляє: нектару багато — летіть сюди; у синій квітці соку вже немає.
Вовчиці дуже опікують своє потомство, причому не тільки власне, а й чуже. Якщо їм зустрінуться беззахисні вовченята, які втратили батьків, вони обов’язково їх нагодують, напоять, навчать полювати.
Летючі миші можуть довго обходитися без їжі. Відомий випадок, коли один нетопир голодував 48 днів. Після 35 днів голодування він був ще досить сильним і добре літав. Їжак під час сплячки може перебувати без їжі 236 діб.
Заєць — дуже обережна тварина. Перед сном (сплять вони вдень) він наробить стільки слідів-візерунків, що не кожний з його ворогів розбереться в них. Заплутавши сліди, заєць з розгону стрибає вбік і там причаюється під кущиком або в ямі, за сніговим наметом.
Лось вагою понад 400 кілограмів може, не розганяючись, перестрибнути паркан заввишки 2 метри 15 сантиметрів.
Мисливці хвіст лисиці називають «трубою», хвіст вовка –«поліном», а хвіст зайця —«квіткою».
Перепілки завжди здійснюють перельоти разом із гусьми. Пролітаючи над морем, гуси через певні відстані шляху сідають на воду відпочивати, а перепілки в цей час відпочивають на гусячих спинах.
Одна сова за літо з’їдає таку кількість мишей, польовок та бабаків, які можуть знищити тонну зерна.
У зозулі черевце смугасте, як у яструба, тому пташки, побачивши її, тікають. А зозулі тільки того й треба — відразу знаходить гніздо, куди можна покласти своє яйце. Це гніздо вона попередньо вже нагледіла. Яйце, яке вона несе у дзьобі, за кольором не відрізняється від яєць, що лежать у гнізді, бо інакше пташки-господарі викинуть його геть.
Сич на зиму заморожує собі в дуплі, як у холодильнику, мишей і птахів. В одного такого запасливого сича знайшли якось аж 2 кілограми лісових мишей.
Шия горобця має вдвічі більше хребців, аніж шия жирафа.
Понад 300 років помідори були лише декоративною рослиною, вони навіть вважалися отруйними. З історії відомо, що особистий кухар американського президента Джорджа Вашінгтона був підкуплений британською розвідкою і намагався отруїти голову держави, додаючи йому в їжу… помідори.
Один з матросів Христофора Колумба привіз із Південної Америки небачені в Європі екзотичні плоди — довгасті бульби з шорсткою оболонкою. Згодом ці «земляні яблука» поширилися по всій земній кулі і під назвою «картопля» впродовж віків годують ціле людство.
Великий математик і філософ Піфагор не тільки прославляв капусту у своїх наукових трактатах, але й успішно виводив нові її сорти. Недарма одна з найкращих форм цієї рослини носить ім’я Піфагора.
У древній Мексиці квасоля прирівнювалася до грошей і її зернами, які вважалися надзвичайно цінними, мексиканці розраховувалися один з одним.
Чому у кішки світяться очі? Виявляється, у котів в очах є речовина — гуанін, — яка має здатність вбирати найслабкіше світло. Завдяки їй очі котів у 40 разів чутливіші до світла, ніж очі людини.
Звичайний дворовий пес розпізнає до півмільйона запахів, недоступних людині. Без їжі, але при наявності води, собака може прожити до 60 днів, а кішка – до 18.
Домашні гуси — подвійні рекордсмени. Вони найбільші довгожителі серед свійських птахів (за сприятливих умов доживають до 100 років) і найбільш морозостійкі (переносять температуру до 110° морозу).
Індичка за одну хвилину робить близько 60 клювальних рухів, а курка — 240.
З дитинства ти знаєш, як півень сповіщає про те, що настав новий день: «ку-ку-рі-ку!» Проте німці вважають, що він співає: «кікі-рікі!», турки — «коко-рі-коо!», голландці — «куке-луку!», ну а англійці чують зовсім дивне: куке-дубль-ду!»
Джерело: Твоя планета Земля: Кн. для читання про природу для мол. школярів / Авт.- упоряд.: В. О.Мартиненко, В. М. Воло щук. – К.: Інтерпрес ЛТД, 1998.
Останнє оновлення: 13.03.2008