Як показати дитині, що ви її любите

Як показати дитині, що ви її любите

Є. Яничич-Холцер

Я тебе люблю
Учіться говорити дитині про свої почуття. Розпочинайте негайно, оскільки вам знадобиться час, щоб опанувати таке мистецтво. Це складно, адже ви, можливо, вважатимете, що дитина відчуває любов, або ж будете думати, що це й так зрозуміло – любити свою дитину…Та все таки говоріть. І майте на увазі, що недостатньо тільки іноді розповідати дитині, як ви її любите. Говоріть не тільки “я тебе люблю”, але й інші фрази, по’вязані з позитивними емоціями.
Увага! Це правило не діє, коли йдеться про негативні почуття, тож ретельно все обміркуйте, перед тим як їх висловити за допомогою мовлення або інакше.

Скринька зі скарбами
Візьміть коробку або шухлядку з тими речами, що пов’язані з життям дитини від народження до двох років. Перше брязкальце, перша пипка, номер немовляти з пологового будинку, газета від дня народження дитини тощо. Звісно, поки ваш малюк не підріс, він нічого не розумітиме, але спогади з часом ставатимуть ціннішими, тому незабаром дитина почне радіти, знаючи, наскільки вона для вас дорога від самісінького народження. Доказом цього є те, що ви зберегли пасмо волосся після першої стрижки або список першої сотні слів, записаних саме так, як дитина вимовляла їх (моко-молоко, абуко-яблуко тощо). Якщо ви не почнете збирати ці коштовності вже зараз, потім буде запізно. Згодом зробіть скриньку для скарбів, пов’язаних із наступним віком, а пізніше ще одну…

Посадіть дерево
Коли народиться дитина, посадіть у саду дерево. Якщо у вас немає саду, тоді, можливо, він є у когось із родичів. Коли-небудь ви з малям підете подивитися, як дерево виросло, і пишатиметесь цим обоє. Зрештою, якщо ви не посадите дерево після народження дитини, то нічого страшного не трапиться.
А якщо ви маєте сад, а в ньому “ваше” дерево, то закріпіть на ньому табличку із сердечком і вашими з дитиною іменами.

Кравчиня для Барбі
Шийте одяг для улюбленої ляльки вашої доньки і тримайте напоготові гайки для першої скриньки з інструментами вашого сина. Не турбуйтесь, діти відчувають, що ви це робите з любові до них, а не їхніх іграшок.

Тільки ваші вітання
Вигадайте з дитиною особливе вітання, яке знати будете тільки ви вдвох (можливо, й інші члени сім’ї також). Вітання може складатися з певного жесту, підморгування, підстрибування на місці. Цікавішою буде комбінація декількох рухів, які ви часто повторюватиме. Таке вітання стане особливим зв’язком між вами й дитиною.

Незвичайні пестощі
Дитину можна цілувати по-різному (тручись носами, лоскочучи віями щоки та ін.), так само придумайте різні пестощі. Наприклад, пишіть слова на животику малюка, лоскочіть пір’їнкою, мастіть олійкою після купання…Можете вигадати і різні обійми: обнімайте однією рукою або обома, піднявши одну ногу, заклавши одну руку за спину і повернувши голову вбік…

Подушка для ударів
Демонструйте малюкові, що ви його любите таким, яким він є, незважаючи на його настрій, капризи, звички. Зробіть сімейну подушку для биття, ударів, криків – будь-яких проявів люті. Цією подушкою можуть користуватися всі члени вашої сім’ї, і вона має перебувати у квартирі на видному місці. Важливо, щоб дитина розуміла не тільки те, що її люблять, навіть коли вона розлючена,  але й те, що ці прояви гніву можуть спричинити конфлікт між вами. Саме з цієї причини подушку потребуєте і ви.

Телефони любові
Коли ви граєте в “зіпсований телефон”, кажіть дитині багато ніжних і ласкавих слів.
Увага! Мета гри полягає не в тому, щоб дитина правильно вимовила чи відтворила слова, а спробувала їх запам’ятати.

Перша власна виставка
Організуйте виставку робіт маляти. Малюнки, вірші, фігурки з тіста або пластиліну, виставлені в будь-якому кутку будинку, очікуватимуть на відвідувачів – ваших друзів або друзів дитини.
Подарунки від дитини також розташуйте на видному місці. Хваліться ними, особливо, в присутності малюка.

Доброго ранку
Уранці будіть дитину поцілунком. Можливо, вона вас учора роздратувала, або ви поспішаєте, або вважаєте, що малюк спить і не розуміє, що ви його будите. Але не думайте про це. Просто виробіть звичку: будити дитину поцілунком. Коли ж ви прокинетесь, намастіть собі й дитині губи помадою, потім цілуйте одне одного так сильно, щоб залишались сліди на щоках. Згодом разом із дитиною накиньтеся на тата.

В одязі батьків
Діліться з малюком усім. Інколи батькам і на думку не спадає все те, що дитина хоче, аби з нею розділили. Якщо вона виявляє бажання, дозвольте їй вдягнути ваш хатній одяг або вечірню сукню, незважаючи на те, що речі завеликі для неї. Часом діти в такий спосіб установлюють із батьками особливий зв’язок, почуваються з ними, як зі своїми кумирами нарівні, “виростають” у власних очах і не є такими самотніми.

Дитячі ігри
Для дитячих ігор вигадуйте нові правила. Їх не мусить дотримуватися ніхто, окрім членів сім’ї. Нагородою для переможця може бути 19 поцілунків, виконання якогось бажання, приготування улюблених тістечок, відвідування кінотеатру.

Старі іграшки для нових дітей
Якщо у вас є місце, зберігайте дитячі іграшки. Хоча б найперші та найулюбленіші. І ви, і дитина з радістю їх розглядатиме або ж подаруєте їх іншому малюкові в родині. Нагадую: нічого не віддавайте й не викидайте без згоди на те вашої дитини.

Бабусині розповіді
Дбайте про бабусь і дідусів, не заперечуйте їхню роль та права. Є багато важливих речей, про які знають або можуть зробити лише вони. Крім того, коли дитина дорослішає, вона хоче дізнатися про дитинство батьків. Для маляти надзвичайно важливо, коли воно довідується, що мама й тато також колись були дітьми. Хто ж їх у цьому найкраще переконає, як не дідусь із бабусею!

Дитина на роботі
Приведіть дитину до себе на роботу. Ваша робота вже не буде таємницею, а дитина зрештою зрозуміє, куди ви йдете щоранку і чому змушені тривалий час там перебувати. Дитина почуватиметься спокійніше в той час, коли вона залишається без вас.

Разом
Разом: Переглядайте мультфільми. Грайтеся. Вигадуйте нові ігри та історії. Гуляйте. Лоскочіть. Ходіть скуплятися. Танцюйте. Читайте. Бігайте. Робіть “картинки” на снігу. Співайте.

Родовід
Намалюйте дерево родоводу, з маминими і татовими предками. Ім’я дитини напишіть зверху. Візьміть великий аркуш паперу, біля імен родичів можете наклеїти їхні фотографії, все розфарбуйте веселими кольорами і залиште місце для малюків, які ще тільки мають народитися.

Ім’я – це важливо
Під час розмови часто називайте дитину на її ім’я. Діти обожнюють, коли дорослі це роблять. Так вони почуваються рівноправними. Дозвольте також малюкові давати ім’я вашій машині, дереву, домашньому улюбленцеві – всьому, що він захоче назвати.

Трохи ти, трохи я
Робіть хатню роботу спільно з дитиною, поки це подобається вам обом. Дитина розуміє, що ви ставитеся до неї нарівні, оскільки разом розподіляєте обов’язки й відповідальність. Надзвичайно важливо – розподілити обов’язки на кухні. Оскільки ви там перебуваєте багато часу, і саме звідти з’являються справжні дива, дитина сприймає кухню, як особливе місце, як ваше царство, куди її прийняти можете тільки ви.

Членський квиток
Як тільки дитина навчиться підписуватися, запишіть її до бібліотеки. Дитина пишатиметься членським квитком, де стоїть її підпис.

Напад любові
Обнімайте й цілуйте дитину так само, як тоді, коли вона була ще зовсім маленькою. Власне, якщо в дитини видався не найкращий день, її настрій поліпшиться, коли ви, обійнявши її за плечі та міцно тримаючи, цілуватимете й лоскотатимете її…

Шановні батьки!   Якщо ви захочете дізнатися про інші способи, як показати дитині, що ви її любите, зазирніть до журналу «Початкове навчання та виховання».

Яничич-Холцер, Є. Як показати дитині, що ви її любите: практикум для батьків //Початкове навчання та виховання. – 2010. – № 16-18. – с. 69-77

Крім того, на сторінках журналів, ви зможете познайомитись і з іншими матеріалами з питань виховання дітей.

Список літератури:

1. Артемова Л. Вередування малюків: розбещеність чи відстоювання свого вибору? : консультація для батьків / Л. Артемова // Дошк. виховання. – 2020. – № 5. – С. 8-13.

2. Галімська К. О. Особливості роботи з обдарованими дітьми / К. О. Галімська // Позаклас. час. – 2021. – № 3. – С. 23-25.

3. Полуциган Н. Г. «Раз, два, три – початок гри» : батьківський куточок : [значення гри у розвитку дитини] / Н. Г. Полуциган // Розкажіть онуку. – 2021. – № 2. – С. 17-19.

4. Сімейні стосунки : поговоримо про… : [добірка матеріалів] // Позаклас. час. – 2020. – № 4. – С. 29-36.

5. Щоб краще зрозуміти дитину : [взаємини між батьками й дітьми] // Позаклас. час. – 2020. – № 10. – С. 31-35.

Comments are closed.