Короткий огляд діяльності КЗ «Рівненська обласна  бібліотека для дітей» РОР за 2024 рік

У звітному році Рівненською обласною бібліотекою для дітей  обслужено 17677   користувачів, за єдиною реєстраційною картотекою – 6345.

Упродовж року для них видано 362876 прим.

Відвідування   склало –111291.  

Бібліотека здійснювала обслуговування внутрішньо переміщених осіб. Усього протягом року до бібліотеки записано 174 особи з числа ВПО

Протягом 2024 року проведено 611 масових заходів різнопланової тематики, які відвідало 24518  осіб.   

У звітному році продовжилась реалізація проєкту «Читаполіс із галактики Нашекнижжя», мета якого ‒ формування позитивного іміджу бібліотеки через створення брендового казкового бібліопростору.

Втілення проєкту відбувалося поетапно, ґрунтуючись на авторських оригінальних розробках письменниці й провідної бібліотекарки Євгенії Пірог та системних функціональних можливостях Рівненської обласної бібліотеки для дітей.

У межах проєкту Євгенія Пірог створила  для  бібліотеки брендову легенду про місто Читаполіс, запровадила новаторські креативні елементи реєстрації читачів (спеціальні наліпки); розробила казкову топоніміку для бібліопросторів (комплект навігаційних казкових табличок) та авторських персонажів для творчої комунікації ‒ пес Читакса і киця Мурчитела.

Випущено плакати та набір листівок з дитячими малюнками про галактику Нашекнижжя, проведено  оригінальні майстерки та змістовні просвітницькі події для дітей.

Упродовж проєкту діти долучалися до творчих івентів, під час яких вчилися відчувати свою особистість, говорили про людські цінності. Серія активностей vfла краєзнавчbq характер. Значна увага приділялася розлогому опрацюванню суспільно чутливих інклюзивних тем. Упродовж проєкту тривало знайомство дітей з інклюзивною серією книжок Євгенії Пірог «Історії з Читаполіса», які  актуально доповнює  збірка казок «Парад семи планет».

Заходи за участю дітей у межах проєкту проходили у різних форматах та на різних локаціях. До активностей  проєкту долучалося чимало освітніх закладів Рівного та області. Серед них: Рівненські ліцеї №1, №2, №5, № 11, №18, гімназії № 14 та №6, Колегіум, Приватна ліцензована початкова школа “Школа Мрій”. Відбулись виїзні літературні заходи у Здолбунівській центральній публічній та дитячій бібліотеках, Корецькій, Гощанській, Дубенській бібліотеках для дітей, бібліотеці-філії №2 Рівненської ЦБС, ПШБ Деражненської громади та с. Звіздівка Головинської ТГ. Під час івентів діти знайомились з новими книгами, легендою про Книгозаврію, вигадували власні читацькі планети у галактиці Нашекнижжя, малювали та грали в ігри. Загалом географія проєкту розширилася до 10 громад краю та 7-ми областей України.

Для того, аби ділитися казковими історіями, які діти вигадували упродовж проєкту, було засновано електронний часопис «Новини Читаполіса».

Щоб заохочувати учнів до читання програмової літератури улітку було проведено обласний проєкт-конкурс Відеотека «Наша школа».

Завдання конкурсу полягало у створенні відеотеки «Наша школа» – електронної добірки коротких відеороликів читання уривків з творів за шкільною програмою. Завдячуючи сучасним технологіям, попри ризики, пов’язані з війною, участь у конкурсі змогли взяти 22 юні жителі з 9 громад області: Дубенської, Гощанської, Рокитнівської, Мізоцької, Сарненської, Висоцької, Березнівської, Клеванської, Костопільської. На початку серпня до обласної дитячої книгозбірні з’їхалися учасники конкурсу на фінальний захід «Відеотека «Наша школа»: підсумки і здобутки». Добірка відеороликів розміщена на  сайті Рівненської обласної бібліотеки для дітей.

У 2024 році за сприяння Львівської ОБД Рівненська ОБД долучилася до реалізації програми «Діти України» «EOP. Kids. Ukraine» від міжнародної благодійної організації Worldwide Orphans (WWO) ( змінено Rise Alliance for Children), яка розробила спеціальну методику для роботи з вразливими дітьми. Місія програми «EOP. Kids. Ukraine»: допомогти дитині пройти крізь травми війни через гру та книгу; навчити зосереджувати увагу та працювати в команді; розвинути критичне мислення. Навчально-розвивальні заняття для малечі 3-6 років проходили щотижня на базі двох відділів обслуговування – у приміщеннях бібліотеки на пр. Миру, 16 та вул. Відінській, 13.

Проєкт «SMUHA2.0: емоційна компетентність дорослих та дітей» реалізовувався за підтримки фонду United Help Ukraine під супроводом Вікторії Назаревич та Ірини Новосад. Заходи ініціативи  були розраховані на батьків, які прагнуть зрозуміти, як допомогти своїм дітям пережити стрес та тривожні ситуації, які виникають через складні життєві події. В межах проєкту відбулося чотири зустрічі, під час яких тренерка проєкту, психологиня та бібліотекарка Іванна Голуб пропонувала учасницям різноманітні арт-терапевтичні техніки та дієві механізми розвитку емоційної стійкості.

Заслуговує на увагу Майстерня форум-театру, що проводилася з ініціативи Іванни Голуб. У жовтні спільно з ГО «Театр Змін» у межах програми ІІІ школи Театру пригноблених у бібліотеці було проведено майстерню «Дім всередині нас». Тренери: Алла Мельничук, співзасновниця Школи театру пригноблених, менторка, джокерка  ГО “Театр змін” та Іванна Голуб. Упродовж трьох днів учасники, які не є професійними акторами, створили виставу на соціально важливу тематику. Вони брали участь у вправах на розвиток театральної майстерності, вчилися працювати з історіями та створювати сценарії. Завершили захід показом форум-вистави для запрошених глядачів.

У співпраці зі Здолбунівською та Костопільською територіальними громадами Рівненщини розпочали  новий пілотний проєкт «Протидія булінгу». Ініціатива Іванни Голуб покликана сприяти формуванню в освітньому середовищі психологічно безпечної атмосфери, в якій шанс на виникнення «токсичних» стосунків всередині колективу мінімальний; запобіганню поширення жорстокості у молодіжному середовищі; формуванню ціннісно-смислової сфери та розвитку емпатії в учнів.

У звітному році провідною бібліотекаркою Лідією Стьопою було налагоджено співпрацю з Сектором соціального захисту та супроводу постраждалих сімей Державної установи «Територіальне медичне об’єднання Міністерства внутрішніх справ України по Рівненській області». Для військових, які проходять реабілітацію у лікарні даної установи,  було організовано заходи, що сприяють психоемоційному розвантаженню. Захисники охоче долучилися до занять з арттерапії, а також різноманітних ігор, які не лише допомагають розважитися, але й стимулюють мозкову активність, покращують увагу та пам’ять.

У межах культурно-мистецького проєкту «Book- та арттерапія – вакцина від стресу» співпрацювали з Рівненським міським центром комплексної реабілітації осіб та дітей з інвалідністю з порушенням опорно-рухового апарату «Крок».

Під час бібліотерапевтичних читань «Книги, що зцілюють дитинство» обговорювались сюжетні лінії та герої популярних книг для дітей.  Варто відзначити знайомство з такими виданнями, як «Хоробрий Мотя »  Євгенії Невідомської ; «Де ховається щастя?» Ольги Пилипенко;  «Руді і Чумацький шлях» Григорія Фальковича; «Велесова міль» Оксани Були та ін.

Екскурс в минуле, знайомство з історичними постатями, плеядою українських винахідників та науковців відбувалися в межах культурно-просвітницького проєкту «УКРАЇНА Incognita:  Історія. Культура. Особистості».

Ціла низка бібліотечних заходів пройшла з нагоди державних свят: Дня українського добровольця, Дня пам’яті героїв Крут, Дня пам`яті захисників України, Дня Конституції України, Дня Українського Прапора та Дня Незалежності України, Дня Гідності та Свободи, Дня Українського козацтва та  Дня захисників і захисниць України, Дня пам`яті жертв Голодомору 1932-1933 років,  Міжнародного дня миру, Міжнародного дня рідної мови, Дня української писемності та мови тощо.

Протягом року у відділі обслуговування дітей середнього та старшого шкільного віку діяв мовний клуб «Яскрава українська», в межах якого відбулися мовознавчі години, вікторини, мовні колажі тощо.

 Всеукраїнський тиждень дитячого читання у 2024 році на Рівненщині  проходив під гаслом  «Наближаємо Перемогу з книгою!».

Свято урочистого відкриття ВТДЧ   у Рівненській області  під  назвою «Свою Україну любіть…» з ініціативи і підтримки обласної бібліотеки для дітей було проведено 20 березня на базі Гощанської центральної бібліотеки для дітей. Книжкові іменини зібрали в книгозбірні учнів Гощанського ліцею, педагогів, батьків, бібліотечних працівників Гощанської ЦСПШБ. Дітей вітали представники місцевої влади, Управління культури і туризму Рівненської ОДА, обласної бібліотеки для дітей.

У святі взяли участь письменниці Євгенія Пірог та Іванна Голуб, учні Гощанської школи мистецтв. Було нагороджено кращих читачів Гощанської ЦБД обласною бібліотечною відзнакою «Кобзарик» та подаровані книжкові подарунки для дитячої книгозбірні.

Популярними та затребуваними  серед відвідувачів бібліотеки були творчі студії «Кольорові намистинки»,що активно діяли у відділі обслуговування дітей дошкільного та молодшого шкільного віку. Креативну малечу щочетверга  чекали творчі майстер-класи, під час яких діти розвивали творчі навички, фантазію, уяву та творити власноруч оригінальні поробки з паперу, пластиліну, різних матеріалів.

Заняття, що проходили у творчій майстерні «Happytime» (відділ обслуговування дітей середнього та старшого шкільного віку), теж вчили молоде покоління  розвивати креативні навички, бачити й цінувати прекрасне в природі та повсякденному житті. Тут відбувались артгодини, під час яких діти, натхненні героями цікавих книжок, виготовляли іграшки, аплікації, листівки, сердечка тощо.  

Весело було в нашій бібліотеці у Міжнародний день захисту дітей. Бібліотекарі підготували для малюків низку цікавих і змістовних розваг, як наприклад, незвичайне бібліопаті у відділі обслуговування наймолодших читачів.

 Упродовж року в теплій та дружній атмосфері бібліотеки відбулись зустрічі з письменниками: Юрієм Березою, Анною Лимич, Іванною Голуб, Марією Солтис-Смирновою, Ольгою Вовк, Людмилою Охріменко, Євгенією Пірог. Автори презентували свої нові книги, спілкувались з дітьми, обговорювали як літературні, так і актуальні теми сьогодення.

З нагоди 5-річчя приватної літературної премії «Рівненський акцент» у бібліотеці проведено святкову літературну імпрезу за участю її засновниці і голови організаційного комітету, відомої рівненської письменниці Неоніли Диб’як, а також письменників – лауреатів премії. Під час заходу відбулось нагородження лауреатів «Рівненського акценту» 2024 року: Анни Лимич, Максима Парфіненка, Миколи Семеновича.

У листопаді з ініціативи Євгенії Пірог для книголюбів започаткували цікавий проєкт «Підвішена книга», що сприяв промоції книгочитання. Відтепер вподобану прочитану книжку юні користувачі  могли порекомендувати до читання іншим книжкабрикам та читаврам. Кожен сміливець-порадник «підвішеної книги» отримував невеликий подаруночок у вигляді закладки чи постера.

У межах проєкту «Разом  з книгою зростаєм» бібліотекарі відділу обслуговування дітей середнього та старшого шкільного віку співпрацювали з ЗДО №57 та №38. Для дошкільнят було проведено літературно-розважальну забаву «Ходить січень по сніжку, носить казку в кожушку», літературну годину «Весна для березня сорочку вишивала», зоотайм «Вусаті, хвостаті та пухнасті», літературну годину «Матуся наша – ангел на землі» та ін.

Після нетривалої перерви відновив свою діяльність Клуб логічних розваг «Мудрограйлик», який збирав юних ігроманів та їх батьків щонеділі о 13 годині у приміщенні бібліотеки на пр. Миру, 16. Учасники розваг пробують свої сили в різноманітних настільних та логічних іграх: «Pentagon», «Quoridor», «Abalone», «Зоорегата», «UNO» та ін.  Найбільшу популярність здобула гра “Монополія України”.

У травні 2024 року долучилися до  телемосту «Україна вишивана» в межах соціокультурного проєкту «Схід-Захід онлайн». Учасники, а це Донецька, Рівненська та Харківська обласні бібліотеки для дітей, Smart бібліотека міста Львів та публічна бібліотека Мангушської ТГ поділилися унікальними традиціями та цікавими фактами про вишивану спадщину свого регіону. Тетяна Русіна, завідувач відділу масової роботи та естетичного виховання нашої книгозбірні познайомила присутніх з традиційними візерунками Рівненського Полісся; розповіла про український іконопис Богородиці у вишиванках: «Бандерівська Богородиця» (повстанська ікона)  та «Поліська Богородиця».

Ековиховання дітей – це ключовий аспект формування відповідального ставлення до природи та сталого майбутнього. Найефективніше в цьому напрямку у бібліотеці діяв проєкт «Еко-бум в бібліотеці». Зокрема, зав’язалася тісна співпраця з командою «Лідери читання» в межах проєкту «Крапля майбутнього», створеного за програмою UPSHIFT, національну хвилю якого реалізує ГО «Задзеркалля». В бібліотеці разом з командою “Лідери читання” у складі Надії Коркош, Олексія та Єгора Скороходів (активістів бібліотеки) для вихованців  дитячого центру всебічного розвитку «Перлинка» провели   екологічний квест «Крапля майбутнього».

 У бібліотеці триває реалізація проєкту «Рівненщина читає дітям», у межах якого відбулася зустрічі та читання за участі цікавих відомих людей Рівненщини.

Низка бібліотечних заходів була присвячена превентивному вихованню та формуванню здорового способу життя. Зокрема, продовжувалась співпраця з працівниками головного управління ДСНС України у Рівненській області. Цікаво та пізнавально пройшов превентивний захід «Твоя безпека». На зустріч до учнів пришкільного табору «Ромашка» (ліцей «Колегіум») прийшов Олексій Ногачевський, головний інспектор відділу запобігання надзвичайних ситуацій Рівненського районного відділу ГУ ДСНС України в Рівненській області. Діти ознайомилися з основними правилами безпечної поведінки під час повітряної тривоги, а також самостійного перебування вдома, на подвір’ї, у громадських місцях.

Формування основ медіаінформаційної грамотності – один з пріоритетних напрямків роботи бібліотеки. Світланою Молчановою, завідувачем інформаційно-бібліографічного відділу, проведено низку заходів для дітей та дорослих упродовж Глобального тижня меді- та інформаційної грамотності: День медіаінформаційної грамотності, антифейкову гру, тренінги для бібліотекарів та студентів, а також міжрегіональний онлайн-круглий стіл на тему: «Медіа- та інформаційна грамотність у цифровому просторі: місце і роль бібліотек» на платформі Google Meet.

Протягом 2024 року для дітей та молоді загалом проведено 14 заходів з основ медіаінформаційної грамотності на теми: «Різновиди та історичний розвиток медіа», «Медіагігієна», «Медіаграмотність під час війни: розуміння та захист» та ін., з них 5 – у форматі антифейкових інтелектуальних ігор «НотаЄнота».

Розпочато реалізацію нового проєкту з медіаграмотності – «Fit in Fakten» (організатори – Goethe-Institut Україна, журнал Куншт (Київ), Фундація розвитку інформаційного суспільства (Варшава) та освітня платформа Facts for Friends (Гамбург) за підтримки МЗС Німеччини. Отримано набір настільних ігор та плакати, проведено презентацію проєкту. В іграх «Fit in Fakten» взяли участь 138 дітей.

Дитяча книгозбірня є активним учасником соціальних мереж«Facebook» та «Instagram», представлена у месенджері Telegram. Протягом року продовжувалось адміністрування та інформаційне наповнення сайту інформаційно-бібліографічного відділу та сайту «Бібліоігротека».

Протягом 2024 року працівники Рівненської ОБД продовжували волонтерську діяльність: збирали і дарували книжки та смаколики для військових, які проходять лікування та реабілітацію, збирали матеріали для виготовлення окопних свічок, маскувальних сіток, деталі для дронів тощо.

Comments are closed.