Основні підсумки роботи Рівненської обласної бібліотеки для дітей за 2022 рік

У 2022 році  в умовах воєнного стану в Україні, обласна бібліотека для дітей зосередила свою діяльність на збереженні своїх основних функцій, волонтерській діяльності, обслуговуванні внутрішньо переміщених сімей з дітьми.

У звітному році  обслужено 12431  користувач, за єдиною реєстраційною картотекою – 5406. До бібліотеки записано 245 осіб з числа ВПО. Впродовж року  видано 253139  прим. книг. Відвідування   – 111078,   в т. ч. відвідування  масових заходів – 14424;  кількість звернень на веб-сайти бібліотеки – 196851. 2169 внутрішньо-переміщених осіб долучилися до масових заходів, проведених у бібліотеці. Всього за рік проведено 606 масових заходів різнопланової тематики, які відвідало 19924  особи.

Через початок повномасштабного вторгнення росії в Україну та запровадження воєнного стану у 2022 році багато заходів було відмінено та перенесено, деякі з них проходили дистанційно. Водночас, було реалізовано нові масштабні незаплановані проєкти.

З метою розвитку сімейного читання у бібліотеці пройшов марафон родинного читання  «Тату, почитай 20/22», який залучив до читань цікавих особистостей Рівненщини, знаних у своїй справі людей. Протягом 20 тижнів 22 тата, поважні мешканці  краю, публічно читали дітям книжкові новинки, показали зворушливий приклад спілкування з дітьми засобами читання, а також надихнули учасників марафону і молодих авторів до створення збірки творів для читання в родинному колі. До читань долучилися заступник голови Рівненської облдержадміністрації Сергій Гемберг, Андрій Міщеня, начальник служби у справах дітей Рівненської міської ради, Сергій Татаренко, продюсер телеканалу Суспільне UA: Рівне, Сергій Кондрачук, голова Рівненської обласної ради, та багато ін.

Підсумком марафону стала художня збірка для родинних читань «Тато читає», видана у видавництві «Волинські обереги». Для широкого загалу вона доступна на веб-сайті РОБД в електронному форматі.

Проєкт РОБД «Надзвичайні історії маленьких українців» отримав перемогу у конкурсі міні-грантів бібліотечних ініціатив від Рівненського обласного відділення Української бібліотечної асоціації під гаслом «Бібліотека для Перемоги». Мета проєкту – психоемоційна підтримка дітей в умовах воєнного стану. У межах ініціативи щочетверга під час майстер-класів діти виготовляли блакитно-жовтих янголят, голубів, патріотичні серця, створювали листівки з побажаннями для воїнів, малюнки тощо. Щосереди проходили бібліосторітелінгові заняття та бібліотерапевтичні бесіди, під час яких діти розповідали і записували історії зі свого життя, про війну та її наслідки, про мир та перемогу. Щирі дитячі розповіді були зібрані в збірку «Надзвичайні історії маленьких українців». Проєкт охопив близько 250 дітей, 46 родин.

З березня 2022 р. у бібліотеці почав діяти волонтерський проєкт «АРТ-обійМи», ініційований письменницею, психологинею Іванною Голуб. На заняттях у межах проєкту щовівторка діти  із задоволенням виконували арт-терапевтичні техніки та методики: малювали восковою пастеллю, фломастерами, сухою пастеллю, гуашевими та акварельними фарбами; створювали дитячі тематичні поробки з пластиліну та пластичних мас, солоного тіста; працювали над колажами та аплікаціями; грали в психологічні ігри, а також робили руханки, танцювали, складали власні історії.

У грудні реалізовували креативний проєкт – казковий грудневик «День народження Ялинки» за книгою Оксани Були. Протягом місяця в межах ініціативи відбулося 8 заходів в яких взяли участь 217 дітей.

У межах Всеукраїнської естафети «Нас єднає рушник-рекордсмен» в бібліотеці відбулась презентація калуського «Рушника єдності». У ній взяли участь рівненські художники, майстри ужиткового мистецтва, письменники, бандуристи Корнинської школи мистецтв, переселенці з Маріуполя, представники місцевої влади.

З метою патріотичного виховання у РОБД пройшла ціла низка заходів, присвячених Дню Українського козацтва та  захисників і захисниць України, Дню міста Рівного, пам’яті жертв Голодомору, Міжнародному дню миру, Дню Героїв Небесної Сотні, Дню Соборності України, Міжнародному дню рідної мови, Дню української писемності та мови. Дню Конституції України, Дню Державного Прапора та Дню Незалежності України, Дню Української Державності.

Всеукраїнський тиждень дитячого читання проходив під гаслом «Нація, яка читає – непереможна». Під час Тижня читання відбулося багато цікавих заходів для юних рівнян та дітей з внутрішньо-переміщених родин, зокрема, було проведено годину бібліотерапії «Твори добро, бо ти – Людина».

У звітному році великої популярності серед відвідувачів бібліотеки набули творчі студії «Кольорові намистинки», що активно діяли у відділі обслуговування дітей дошкільного та молодшого шкільного віку.  Щочетверга для дітей проводили заходи, що сприяли розвитку фантазії та навчали їх  творити власноруч цікаві та корисні речі з паперу, пластиліну, різних матеріалів.

Щосереди години дозвілля, казкотерапевтичні хвилинки та майстер-класи проводили для дошкільників та молодших школярів представники Рівненської міської організації Товариства Червоного Хреста України.

Продовжувалась реалізація соціально-мистецького проєкту «Book та art терапія – вакцина від стресу» відділом масової роботи та естетичного виховання спільно з Центром реабілітації «Крок». Для його вихованців бібліотекарі провели ігротерапевтичний квест, годину дозвілля, ігрову вікторину тощо.

Поміж повітряними тривогами та іншими викликами сьогодення бібліотека не припиняла літературні імпрези за участю українських літераторів. Відбулись зустрічі з наступними авторами: Людмилою Марчук, Василем Тибелем,   Людмилою  Охріменко, Неонілою Диб’як, Євгенією Гембаровською, Софією Шевчук, Анатолієм Кичинським, Марією Солтис-Смирновою.

Ефективно  у відділі обслуговування дітей дошкільного та молодшого шкільного віку проходили «Літературні сніданки з цікавими книгами», в межах яких обговорювались сюжетні лінії та герої популярних книг для дітей.   Усього протягом року під час літературних сніданків для дітей  було прочитано 23 твори.

В межах підліткового клубу «БібліоHouse», що діяв у відділі обслуговування дітей середнього та старшого шкільного віку, відбулася неймовірно цікава зустріч-діалог з Іриною Воробей – психологинею студії психологічного розвитку «BRAIN».

Чимало заходів проведено з метою екологічного виховання підростаючого покоління та сприяння Цілям сталого розвитку. Зокрема, відбувся  еко-тренінг «Розвиваємось у стилі еко».

4 жовтня в РОБД відбулась презентація проєкту «Здорові бібліотеки», який впроваджується Благодійним фондом «Бібліотечна країна» за підтримки Україно-швейцарського проєкту «Діємо для здоров’я».

Під час літніх канікул пройшов ряд превентивних заходів з метою навчити дітей правил безпечного відпочинку: година безпеки «На природі ти гуляй – про безпеку пам’ятай», превентивна година «Небезпека розваг», заняття з мінної безпеки під назвою «Безпека з песиком Патроном».

Виконуючи функції методичного центру з питань бібліотечного обслуговування дітей бібліотека проводила обласні заходи з підвищення кваліфікації. Зокрема, професійний онлайн-діалог «Дитячі бібліотеки в житті сучасного суспільства в умовах воєнного стану в Україні»; обласний онлайн-семінар  «Дитячі бібліотеки Рівненщини: працюємо на Перемогу»,

Спільно з Рівненським інститутом післядипломної педагогічної освіти проведено онлайн-семінари «Розвиток читацької компетентності здобувачів освіти: бібліотечні ідеї», «Сучасна бібліотека, як інформаційний інтелект-центр: виклики часу та перспективи розвитку» та ін. Для слухачів РОІППО проведено 6 навчальних семінарів, прочитано 31 лекцію для 174 учасників.

Продовжувалася співпраця бібліотеки з Рівненським центром підвищення кваліфікації та перепідготовки працівників культури. Для бібліотекарів – слухачів РЦ ПКППК було проведено чотири спільних проблемних навчання, під час яких прочитано 8 лекцій для 94 учасників.

Проведено майстер-клас для бібліотечних працівників, а також укладено методичні рекомендації на тему: «Genially – сервіс для створення інтерактивного контенту».

Попри війну протягом 2022 року РОБД організувала проведення в бібліотеках Рівненщини 5 всеукраїнських дитячих творчих конкурсів: «Майбутнє планети у наших руках!», «Конституція для всіх: і великих, і малих», «Лідер читання – 2022»; «Творчі канікули», «Дітям світу – сонце й мир!».

Бібліотека здійснює масове та групове інформування користувачів-дітей та організаторів дитячого читання. Проведено тематичні бібліографічні огляди: «Біографія письменника – це його книги» : до 55-річчя від дня народження братів Капранових,    «Вчимося бути медіаграмотними» : до Всесвітнього тижня медіаінформаційної грамотності;  інформаційні огляди: «Цікава наука», «Скарбничка всіх знань – енциклопедія», «Новинки для кожної дитинки», «Україна крізь призму століть»; «Кращі книжкові новинки». Проведено Дні інформації на теми: «Україна: історія гідності», «Калейдоскоп цікавих знань», а також два Дні нової книги.

Важливе місце в рекомендаційно-бібліографічній діяльності займало створення та використання як традиційних рекомендаційних посібників для дітей, так і електронних ресурсів з популяризації книги та читання.

Протягом року проведено 5 занять з основ медіаінформаційної грамотності дітей а також онлайн-тренінги «Медіаграмотність: тренд чи необхідність?» та «Медіаграмотність – ключова компетентність сучасного бібліотекаря» для бібліотекарів закладів загальної середньої освіти та територіальних громад Рівненської області. Підготовлено розробку заняття та комп’ютерну презентацію з основ МІГ на тему: «Медіаграмотність під час війни: як вистояти в інформаційному потоці».

Проведено Дні бібліографії на тему: «Бібліотека – палац мудрості та знань» та «Читання – справа сімейна».

Одним з  головних завдань діяльності бібліотеки залишається формування та комплектування фонду якісними та актуальними документами. У 2022 році в зв’язку з воєнним станом не було можливості поповнити фонд новою літературою та періодичними виданнями за бюджетні кошти. Однак, активізувалося надходження до фонду подарованих книг від благодійників та меценатів, авторів, видавництв, небайдужих мешканців краю. У 2022 році до бібліотеки надійшло 1442  прим. документів. Зросла частка україномовної літератури у фонді бібліотеки. На кінець 2022 року вона становила – 63,71%;

Книгозбірня отримала партію нових книг від Українського інституту книги для розповсюдження бібліотеками Рівненщини, які найбільш активно працюють з внутрішньо переміщеними особами (177 видань для дорослих та дітей – художня та науково-популярна література).

Проведено актуалізацію бібліотечного фонду. Були списані документи, в яких пропагуються політика, гасла та символіка комуністичного та націонал-соціалістичного режимів.

Бібліотека представлена в мережі Інтернет власним вебсайтом, корпоративним сайтом «Бібліоігротека», сайтом інформаційно-бібліографічного відділу, сторінками в соціальних мережах «Фейсбук» та «Інстаграм»,  каналами на відеохостингу «Youtube» та у месенджері «Telegram».

Протягом року Інтернет-ресурсами, які підтримує та наповнює інформацією бібліотека, скористалося 210515 осіб, переглянуто   422261 сторінку,  завантажено 1941 матеріал.

Протягом року здійснювали грантову діяльність з метою залучення позабюджетних коштів.  Проєкт бібліотеки «Надзвичайні історії маленьких українців» отримав грантову підтримку від РОВ УБА на суму 6,075 тис. грн. В межах українсько-німецького проєкту «Бібліотекарі України та Німеччини – разом до Перемоги» від фонду Ернста фон Сіменса отримали комп’ютер на суму 12,87 тис. грн. Від надання платних послуг надійшло 9677  грн.

Бібліотека розширила коло своїх партнерів. Налагоджено співпрацю з Рівненським центром безоплатної вторинної правової допомоги, Рівненським центром соціально-психологічної допомоги, Центром підтримки переселенців «Я – Маріуполь»,  волонтерами благодійного фонду «СпівДія заради Дітей»,  КЗ «Школа мистецтв» Корнинської сільської ради, Рівненською міською організацією Товариства Червоного Хреста України та ін.

З початком повномасштабного вторгнення російської федерації  працівники книгозбірні займаються волонтерською діяльністю. Плели маскувальні сітки та виготовляли основу для цих сіток. Залучали юних користувачів  до творчої ініціативи «Намалюй Перемогу України»,  збирали українські книги для жителів деокупованого Вовчанська та  дітей деокупованої Харківщини.  Спільно з читачами долучилися до благодійної акції «Смілива гривня».  Було зібрано та перераховано на спеціальний рахунок Національного банку України 1268,30 грн.

Працівники бібліотеки зібрали кошти в сумі 6600 грн. на потреби пацієнтів Клеванського шпиталю; перерахували  10 тис. грн. Благодійному фонду «Україна для героїв» з метою надання допомоги мешканцям деокупованого Херсона та 39500 грн. – для потреб ЗСУ.

Comments are closed.