Основні підсумки роботи Рівненської обласної бібліотеки для дітей за 2019 рік

У 2019 році Рівненська обласна бібліотека для дітей спрямувала свої зусилля на: формування сучасного бібліотечного середовища; систематичне поповнення фонду бібліотеки; популяризацію книги; поширення краєзнавчих знань та створення краєзнавчих ресурсів; генерування власних медіапродуктів; формування позитивного іміджу книгозбірні; розвиток нових компетентностей персоналу.

У звітному році  обслужено 11193  користувачі, за єдиною реєстраційною картотекою – 5511.

Впродовж року для них видано 244806  тис. прим.

Відвідування всього  склало – 241768,   в т. ч. відвідування  масових заходів – 24891;  кількість звернень на веб-сайти бібліотеки – 157100.

 Обслуговування читачів

Протягом звітного періоду в книгозбірні проводились масові заходи з відзначення літературно-історичних, ювілейних дат та значущих державних подій. З метою популяризації кращих творів вітчизняних і світових дитячих письменників та підтримки дитячого читання реалізовано комплекси заходів, власні творчі проєкти та програми.

Всього за рік проведено 758 масових заходів різноманітної тематики, які відвідало 24891 особа.

Традиційний  Всеукраїнський тиждень дитячого читання в бібліотеці проходив з 18 по 24 березня. У ньому взяли участь письменники Євген Шморгун, Віра Правоторова, Олександр Берестяний, Неоніла Диб’як.

Підчас урочистого свята відкриття ВТДЧ директор бібліотеки Наталія Назарук вручила премію «Кобзарик» кращим читачам та друзям бібліотеки. Її отримали: Арсен Бортей, учень 6-Б кл. Здолбунівської ЗОШ №3, Анастасія Супоровська, учениця 8-Б кл. НВК №2 «Школа-ліцей» та Віталій Новак, учень 7-А кл. ЗОШ №10 м. Рівне. У номінації «Друг бібліотеки» нагороджені: Леся Парчук, начальник відділу організації профорієнтації  обласного центру зайнятості та Олександр Харват, відомий фотохудожник. Дипломами та призами були нагороджені переможці Всеукраїнського конкурсу проєктів «Мої права – моє життя» Олена Савчишина та Ольга Трубаєва, учениці Рівненської гуманітарної гімназії.

Рівненська обласна бібліотека для дітей є учасником Міжнародного українсько-польського проєкту «Ми – українці. Я і ти!». У межах         проєкту провідний бібліотекар Ірина Войтович провела 2 скайп-зустрічі з польськими дітьми: «Закодована вічність в узорах», присвячену українській вишиванці та літературно-інтерактивну гру «У просторі слів», присвячену українській мові.

Читацькі об’єднання та клуби за інтересами

Творчі студії «Кольорові намистинки», що активно діяли у відділі обслуговування дітей дошкільного та молодшого шкільного віку, навчали дітей фантазувати і творити власноруч цікаві та корисні речі з паперу, пластиліну, природніх матеріалів.

З метою розширення знань молодших школярів про світ професій, і було започатковано профістудії  «Дегустація професій». Протягом року на зустріч з дітлахами приходили: викладач програмування Малої Комп’ютерної Академії ШАГ В. Присяжнюк; директор обласного краєзнавчого музею О. Булига; актриса Рівненського академічного обласного театру ляльок Ірина Шельвицька; майстри творчої студії гончарства «Терракота» Дмитро та Олена Яковишини; професіонали  Кінологічного центру – заступник начальника ГУНП України в Рівненській обл.. М. Дячук та молодший інспектор-кінолог Б. Зволінський.

Діти побували на телеканалі UA: РІВНЕ, де цікаву екскурсію для них провів продюсер новин Сергій Татаренко.

Заслуговує уваги клуб логічних розваг «Мудрограйлик», який діяв у відділі обслуговування дітей дошкільного та молодшого шкільного віку  та був ідеальним місцем для дозвілля сучасних дітей. Основна мета клубу –  розвиток індивідуальних здібностей, інтелекту, мислення, уяви, пам’яті.

Дітям надзвичайно сподобались: математичне лото, економічна гра «Копійчані мандри», логічні розваги «Розумні ігри», «Зоорегата», карткова гра «Грибок», гра «Minion. Чотири в ряд».

У відділі обслуговування дітей дошкільного та молодшого шкільного віку цікаво проходили «Літературні сніданки з цікавими книгами», в межах яких обговорювались сюжетні лінії та герої популярних книг для дітей: Сашка Дерманського  «Жменька тепла для мами», Тетяни Горицвіт «Міські пригоди Лісової Шишки», Жені Миронюк «Не бійся монстриків», Девіда Маккі «Елмер» та ін.

У клубі цікавих зустрічей «Дотик», який діяв у відділі обслуговування дітей середнього та старшого шкільного віку, відбулося знайомство з психологом студії психологічного розвитку BRAIN – Іриною Воробей, аматором народної творчості Ольгою Яворською, лікарем ветеринарної медицини  Миколою Кондратюком та ін.

У підлітковому клубі «БібліоHouse» проводились віртуальні інтерактивно-спортивні турніри з різних видів спорту.

До вподоби відвідувачам були недільні чаювання «Книжкові смаколики», година творчості «Осіння палітра» та креативна година «Зимовий етюд», в  межах якої виготовляли сніжинки у техніці витинанки.

У відділі обслуговування дітей середнього та старшого шкільного віку розпочав діяльність євроклуб «Step by step», створений з метою розширення знань про країни Європейського Союзу та  сприяння процесам європейської інтеграції України. Основне завдання євроклубу полягає в різнобічному вивченні історії, культури та традицій країн ЄС,  вихованні користувачів у   дусі спільних європейських цінностей. Впродовж року для учасників клубу оформлено єврокуточок, проведено євроквест «Крок за кроком», гру-вікторину «Ми мандруємо Європою» та віртуальну подорож Європою «Архітектурний Вернісаж».

Під час засідань краєзнавчих студій «Відчуй, що це земля твоя» проводився краєзнавчий вояж «Зупинись! Тут живе історія». Учні ЗОШ №1 та СпШ № 15 переглянули виставку картин та мультиплікаційні фільми «Зупинись! Тут живе історія», які створили творчо обдаровані діти нашого міста.

Напередодні Великодня учасники фольклорно-етнографічної вітальні «Бабусині обереги», учні молодших класів ЗОШ № 1 та ЗОШ № 5, побували на годині ужиткового мистецтва «Великодні дзвони на зорі, писаночка й паска на столі». Для школярів пройшли  народознавчий квест «У звичаях, традиціях народу ти душу України пізнавай!» та Андріївські вечорниці, День Св. Миколая

Відвідини артистичної вітальні «Музи Парнасу» сприяли естетичному та гармонійному розвитку школярів. Тут відбулись літературно-музичне свято «У мелодіях чарівних пізнаємо цілий світ», художній вернісаж «Доля виспівана у квітах» (до  110-ї річниці від дня народження М. Приймаченко), кіномандрівка «Режисер, яким захоплювався Чарлі Чаплін» (до 125-ї річниці від дня народження О. Довженка), мистецька візитівка «Казка про великого художника Карла Брюллова» (до Дня художника).

Надзвичайно потрібною та ефективною залишалась програма «Бібліотека йде до Вас». Щомісяця бібліотекарі відділів обслуговування приходили з книгами і заходами до дитячого відділення Рівненського обласного спеціалізованого диспансеру радіаційного захисту населення, де перебувають на лікуванні діти з північних районів Рівненщини, що найбільше постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС.

З метою подолання інформаційної ізольованості дітей з особливими потребами, сприяння їх соціальній адаптації  бібліотека продовжувала реалізацію цільової комплексної програми «Через маленьку книгу – у великий світ» (VII етап). У  рамках програми бібліотекарі співпрацювали  з дошкільними та навчально-виховними закладами, які опікуються дітьми з обмеженими фізичними можливостями та дітьми-сиротами.

З розвиваючою грою «Доки ллється – все сміється» бібліотекарі завітали в КЗ «Навчально – реабілітаційний центр» РОР. У рамках програми цікаво пройшли літературні знайомства   «Таємниці лісових мешканців» та пізнавальна гра-вікторина « Що про пташину знає дитина?» для вихованців ДНЗ №16. А вихованці НРЦ «Особлива дитина» пригадали правила дорожнього руху під час патрульного  уікенду «Достойні поваги правила дорожньої уваги!».  Під час години розваг «Казкові загадалки» вихованці ДЗО № 35 слухали легенди про сніг та ялинку.

З метою забезпечення цікавого, змістовного і корисного дозвілля дітей під час літніх канікул у бібліотеці з 01 червня по 31 серпня діяла програма літніх читань «Літо на книжковій галявині». Щосереди на майданчику поблизу бібліотеки та щочетверга у сквері на вулиці Набережній бібліотекарі проводили різнопланові масові заходи. Новими та цікавими книгами, кумедними та захоплюючими історіями порадувала маленьких книголюбчиків дана програма.

З метою виховання національної гідності маленьких українців у бібліотеці було проведено безліч заходів, приурочених до знаменних дат:  Дня Захисника  України, Дня  українського козацтва, Міжнародного дня миру, Дня пам’яті жертв голодомору 1932-1933, Дня Героїв Небесної Сотні, Дня Соборності України, Дня пам’яті героїв Крут , Дня пам’яті та примирення, Дня визволення Рівного та ін.

В межах кіноклубного фестивалю «Українське дитяче кіно», організованого  Артхаус Трафік за підтримки Державного агентства України з питань кіно та Фестивалю «Чілдрен Кінофест», користувачі бібліотеки переглянули художній фільм «Іван Сила» за книгою українського письменника Олександра Гавроша «Неймовірні пригоди Івана Сили». Учні 4–х класів ЗОШ № 11 подивилися анімаційний фільм «Микита Кожум`яка».

Ряд літературних заходів був присвячений дням народження письменників-класиків: Тараса Шевченка, Лесі Українки, Пантелеймона Куліша, Івана Котляревського.

У звітному році  бібліотекарі відділу обслуговування дітей середнього та старшого шкільного віку розпочали співпрацю з ДНЗ №28 «Вербиченька». Маленьким вихованцям були проведені пізнавальна година «Світ навколо мене», пізнавальна подорож «Сторінками дитячої преси», літературна гра-мандрівка «Стежками країни Здоров`я», гра – загадка «Чому це так».

Низка заходів мала екологічне спрямування: виховна година «Чорнобильська трагедія – біль України», година скорботи «Чи знаєш ти, світе, як сиво ридає полин?», екотренінг «За життя без сміття», вікторина «Екологічна веселка» тощо.

З метою формування навичок здорового способу життя з дітьми проведено превентивний квест «Острів здорового дитинства», ігрову годину «Дружні ми та дужі – до спорту небайдужі» та багато інших заходів.

Методична робота книгозбірні була спрямована на співпрацю з бібліотеками ОТГ, надання допомоги бібліотекам для дітей області.

Проведено 15 заходів з підвищення кваліфікації: семінари, вебінари, тренінги. Підготовлено 12 методично-бібліографічних матеріалів. Проведено 3 соціологічні опитування. Здійснено 2 виїзди до бібліотек.

Обсуждение закрыто.