Наші проєкти

Проєкт «Тату, почитай 20//22»
«Тато читає – дитину захищає!» – під таким гаслом 20 січня 2022 року
у Рівненській обласній бібліотеці для дітей стартував марафон татусевих читань «Тату, почитай» 20//22. Ініціаторка – письменниця, бібліотечний працівник Євгенія Пірог. Мета проєкту – залучити до читань цікавих особистостей, знаних у своїй справі людей, що залюбки пояснять дітям «двома реченнями» суть своєї професії, та почитають книжку, а також дадуть відповідь на запитання «Навіщо читати?!». Таким чином діти на прикладі дорослих почують, чому успіх у житті залежить від читання книжок.
Бібліотека ж у ході читань мала можливість популяризувати свої нові
надходження до книжкового фонду, оновлені бібліопростори, діючі державні та обласні програми підтримки книговидання та поповнення бібліотечних фондів, про які більшість дорослих не знають.
Проєкт мав завдання за 20 тижнів провести 22 публічних читання з
татами Рівненщини, створити відповідно 22 відео і тематичну збірку у фіналі, який передбачався на 1 червня 2022 р. Перші два героїчних тати Сергій Демидюк, начальник Рівненське районного управління ГУ ДСНС України у Рівненській області та Віктор Шакирзян, секретар міської ради Рівного виконали почесні обов’язки татусів-рятівників – читали дітям сучасні книги, відповіли на важливе запитання «А навіщо читати?» та підписали спеціальний «Наказ татусям Рівненщини» про старт марафону, який затвердили справжнісінькою печаткою.
З початком війни в Україні реалізація проєкту призупинилась, але згодом знову продовжилась і план був успішно виконаний.
Список татусів-учасників читацького марафону.
1. Сергій Демидюк, начальник Рівненське районне управління ГУ ДСНС України у Рівненській області.

2. Віктор Шакирзян, секретар міської ради Рівного.

3. Гемберг Сергій, заступник голови Рівненської обласної державної адміністрації.

4. Олександр Курсик, депутат Рівненської міської ради.

5.Павло Руденко, юрист, письменник.

6. Ігор Нітовський, вчитель, один з переможців обласного професійного конкурсу.

7. Олександр Берестяний, письменник.

8. Сергій Косинець, вчитель, тато, що опікується родинним дитячим будинком.

9. Андрій Міщеня, начальник служби з прав дитини у міській раді Рівного.

10. Сергій Татаренко, продюсер з телеканалу Суспільне UA: Рівне.

11. Андрій Ляшук, музикант, лірник, дизайнер.

12. Володимир Голуб, економіст, волонтер.

13. Андрій Романик, психолог Рівненського представництва Благодійного фонду «Рокада».

14. Сергій Антонюк, вчитель історії, актор Рівненського "Молодіжного театру».

15. Юрій Чепурко, лікар Рівненської обласної лікарні.

16.Сергій Кондрачук, голова Рівненської обласної Ради.

17.Леонід Гринбокий, Заслужений майстер народної творчості України.

18. Любомир Пастушенко, музикант, директор Корнинської «Школи мистецтв».

19. Олег Гордієнко, фотограф.

20.Павло Якобчук, адвокат, адвокатське об’єднання «Кобра», волонтер. 21. Максим Парфіненко, кадровий військовий.

22. Костянтин Кривко, військовий лікар.

Серед книг, прочитаних татами для дітей твори українських,
зарубіжних та місцевих авторів: Зірки Мензатюк, Оксани Лущевської, Івана Андрусяка, Сергія Пантюка, Василя Тибеля, Іванни Голуб, Стіва Смоллмана, Бруно Мерца, Януша Корчака та ін., всього – 26 назв. Усі цікаві імпрези татусевих читань були записані та змонтовані у формі коротких відео, які демонструвались на бібліотечній сторінці у фейсбуці. Святковий підсумковий захід відбувся 31 травня, напередодні
Міжнародного дня захисту дітей.
Впродовж усього марафону дитяча бібліотека у співпраці з
Всеукраїнською ініціативою «Додай читання» залучали письменницькі сили Рівненщини, створили художню збірку для родинних читань «Тато читає» та видали її у видавництві «Волинські обереги». Збірку було презентовано в бібліотеці напередодні Дня захисників та захисниць України.
Книга представлена також в електронному варіанті на сайті біблітеки
https://view.genial.ly/6328bdac160bc70018f33de0/interactive-content-elektronna-kniga

Електронний варіант має свої особливості та переваги ‒ інтерактивні кнопки вибору творів, приємний музичний супровід, анімовані елементи деяких ілюстрацій.
Напередодні відзначення Дня Збройних Сил України у бібліотеці
відбулося урочисте вручення збірок для представників Оржівської військової частина, ОК «Захід», Рівненського перинатального центру та молодих сімей, які чекають на діток.


Проєкт «Надзвичайні історії маленьких українців»

Проєкт «Надзвичайні історії маленьких українців» Рівненської обласної бібліотеки для дітей отримав перемогу у конкурсі міні-грантів бібліотечних ініціатив – 2022 від Рівненського обласного відділення Української бібліотечної асоціації, який проходив під гаслом «Бібліотека для Перемоги». Мета проєкту – психоемоційна підтримка дітей в умовах воєнного стану через проведення циклу бібліосторітелінгових занять. Ініціатор та керівник проєкту – провідний бібліотекар ОБД Наталія Козачук.
Завдяки фінансовій підтримці РОВ УБА бібліотекою були придбані
безкаркасні меблі та сформована релакс-зона для дітей. За кошти благодійників придбали матеріали для майстер-класів: кольоровий папір, клей, пластилін, фоаміран, фарби, олівці тощо. Стартував проєкт з липня 2022 р. на базі відділу обслуговування дітей дошкільного та молодшого шкільного віку бібліотеки. Його учасниками стали діти з числа внутрішньо переміщених осіб, юні рівняни, маленькі відвідувачі бібліотек з навколишніх територіальних громад – Костопільської, Здолбунівської, Корнинської,
Рівненської.
У межах проєкту проводились бібліотерапевтичні благодійні майстерки зі створення оберегів для захисників України а також «добрих іграшок» з фоамірану для дарування хворим дітям. Щочетверга під час майстерок діти виготовляли блакитно-жовтих янголят, голубів, патріотичні серця, створювали листівки з побажаннями для воїнів, малюнки тощо. Такі майстер-класи допомогли дітям розвантажити свій психоемоційний стан, долучитися до волонтерської діяльності, відчути свою значущість, знайти нових друзів, відпочити.
Щосереди проходили бібліосторітелінгові заняття та бібліотерапевтичні бесіди, під час яких діти розповідали і записували історії зі свого життя, про війну та її наслідки, про мир та перемогу, вчились долати свої страхи та керувати емоціями. З дітками з числа ВПО працювала психологиня Іванна Голуб.
Своїми історіями поділились діти з Краматорська, Соледара,
Сіверодонецька, Слов’янська та інших міст і сіл України. Їхні розповіді
зібрані в збірку «Надзвичайні історії маленьких українців»
https://rdobd.com.ua/.  У якості ілюстрацій до неї використані дитячі малюнки.
Проєкт охопив близько 250 дітей, 46 родин. Відбулося 12 творчих
майстерок, у яких взяло участь понад 100 дітей. Виготовлено більше 200 патріотичних оберегів, які передані українським військовим. Діти щиро вірять, що ці обереги та їх щирі побажання надихатимуть воїнів на Перемогу.
6 жовтня 2022 року в бібліотеці відбулась презентація підсумків проєкту «Надзвичайні історії маленьких українців».


«АРТ-обійМи»проєкт Рівненської обласної бібліотеки для дітей

З березня 2022 р. у Рівненській обласній бібліотеці для дітей реалізується проєкт «АРТ-обійМи». Він передбачає щотижневі арт-терапевтичні зустрічі з дітьми, лекції з елементами тренінгу для батьків, літературні читання. Крім того, в рамках проєкту  відбуваються групові  заняття за Програмою «Діти і війна. Техніки зцілення». Тренери – Іванна Голуб та Олена Лагойко, практичний психолог Рівненського обласного навчально-реабілітаційного центру, арт-терапевт.

У ході реалізації проєкту було укладено Меморандум про співпрацю Рівненської обласної бібліотеки для дітей та Рівненського центру соціально-психологічної допомоги. Завдяки йому до «Арт-обійМів» долучилися відомі психологи Рівненщини: Олена Ставицька, Оксана Косарєва, Світлана Чегрей, Тетяна Новак, Діана Савенко, Олександра Скороход та інші.

 Перші заняття в рамках проєкту  відбулись з бібліотечними працівниками та батьками. Іванна Голуб, розповіла про підтримку психологічного здоров’я у своїй родині  під час війни, про те, як потрібно поводитись з дітьми різних вікових категорій. Психолог показала прості, але ефективні техніки послаблення стресового стану, зняття напруги.

На заняттях у межах проєкту двічі на тиждень діти  із задоволенням виконують запропоновані психологами арт-терапевтичні техніки та методики: малюють восковою пастеллю, фломастерами, сухою пастеллю, гуашевими фарбами та аквареллю; створюють дитячі тематичні поробки з пластиліну та пластичних мас, солоного тіста; працюють над колажами та аплікаціями; грають в психологічні ігри а також роблять руханки, танцюють, складають власні історії. Старшим дітям подобається  робити іграшки з синелі та звичайнісіньких ниток, а малюки залюбки створюють арт-терапевтичні іграшки, наприклад, віялові ляльки, горищну ляльку, театральні маски та працюють з метафоричними казковими картками.

Діти вчаться висловлювати та контролювати свої емоції за допомогою гри, працюють з картою емоцій. Вони пробують позбуватися негативних емоцій, а також малюють свої страхи та  позитивні емоції, зокрема, щастя.

У межах проєкту психологи та бібліотекарі активно працюють з психологічною та емоційною підтримкою дітей. Наприклад, усі разом малювали пасхальні кошики, створювали «руки підтримки», великодніх курчат,  равликів, які носять свої будиночки з собою. Одночасно стараються активізувати внутрішній ресурс дитини, використовуючи, такі методики як «Ковдра радісних спогадів» та «Я і мої подушки безпеки».


Культурно- просвітницький  проєкт

«УКРАЇНА Incognita:  Історія. Культура. Особистості»  (I-IV кв. 2023 р.)

  1. Літературно-мистецький вояж «Замки України: історія та легенди»
  2. Екскурс в минуле «Історичні постаті України» (князі та княгині Київські, козацькі полководці, Нестор Літописець та Антоній Печерський, Андрей (Шептицький) та Любомир Гузар та ін.)
  3. Година цікавих повідомлень «Україна – батьківщина плеяди винахідників та науковців» (І.Сікорський, Ю.Кондратюк, О.Антонов, С.Корольов, І.Пулюй, І.Мечников, В.Вернадський, Є.Патон, Ж.Шарпак, П. Капиця та ін.)
  4. Інформаційний калейдоскоп «Сузір’я будителів української нації» (М.Драгоманов, М.Грушевський, А.Кримський, О.Субтельний, П.Скоропадський, С.Петлюра, М.Аркас, Н.Терещенко, Богдан і Варвара Ханенки, П. Симиренко, Є.Чикаленко та ін.)
  5. Літературно-музична година «Україна – колиска талантів» (М.Березовський, Д.Бортнянський, В.Городецький, К.Малевич, Г.Нарбут, О.Архипенко, М.Пимоненко О.Мурашко, М.Заньковецька, В.Холодна, І.Піддубний та ін.)
  6. Мистецький дайджест «Нашого цвіту по всьому світу» (С.Лифар, С.Крушельницька, Б.Титла, К.Цісик, Джек Паланс, Енді Уорхол, Стів Возняк, Стівен Спілберг та ін.)

Соціально-мистецький проєкт «Book та Art- терапія – вакцина від стресу»

(в межах співпраці з Центром комплексної реабілітації осіб з інвалідністю з порушенням опорно-рухового апарату Крок»)  2023 р.

       «Дивовижний світ казки» – казкотерапевтична прогулянка (січень)

       «Від серця до серця» («Наша Перемога. День за днем») – майстер-клас з виготовлення патріотичних листівок        (січень)

       «Про все потроху» – ігротерапевничний марафон       (травень)

       «Подаруй світу посмішку» (до Всесвітнього дня фотографії) –          фото-вернісаж (червень)

       «Можливості обмежені – здібності безмежні» (до Міжнародного дня людей з інвалідністю) – година доброти (серпень)


Літературний проєкт із залученням читачів бібліотеки до створення альманаху казок

Творча КнигоСтудія «Читацьке Бюро»

(січень-червень 2023 р.)

       «Сюжет» (написання тексту)  літературний департамент      (січень)

       «Барва» (малювання ілюстрацій)     літературне ательє  (лютий)

       «Палітурка» (макетування сторінок) освітньо-практичний цех         (березень)

       «КАДР» (Книжковий Агент Добра Робота)        літературна агенція          (квітень)

       Презентація альманаху від творчої КнигоСтудії «Читацьке Бюро»                    (червень)


Проєкт «Рівненщина читає дітям»  (2023р.)

Зустрічі:

       з письменниками краю  (лютий, травень, вересень, жовтень)

       з психологом (лютий)

       з представниками влади (березень)

       з актором    (квітень)

       з гончаром  (квітень)

       з учасником експедиції на станцію ім. академіка Вернадського                (травень)

       з художником (травень)

       з лікарем ветеринарної медицини (вересень)

       з волонтером (жовтень)

       з спортсменом (листопад)

      з правозахисником (грудень)


Проєкт  «Екобум в бібліотеці»  (2023 р.)

       «Екологія повсякденного життя»   цикл екологічних ігор та тренінгів     І-ІVкв. /8 заходів/

       «Пташині таємниці»     зустріч з орнітологом    /березень/

       «Ми – за чисте довкілля» зустріч з фахівцями  ГО «Екологічні»          /квітень, вересень/

       «Жити із зеленим серцем» зустріч зі спеціалістами «Станції юних натуралістів» /травень/

       «Я частинка сонця, неба і землі»     пізнавальна година /червень/

       Екочитання          цикл заходів І-ІVкв /4 заходи/

       «Відходи – в доходи» майстер – клас        /квітень, червень, вересень/

       «Звідки з’являється світло»    інформаційна  година    /жовтень/

       «Вода – мій лікар й помічник» (до всесвітнього дня води)          екологічна година /березень/

       «Ми – дбайливі й бережливі» книжкова виставка-порада  /лютий/

Comments are closed.