Письменники Рівненщини – дітям, випуск XII

 

Письменники Рівненщини – дітям

(методично-бібліографічні матеріали на допомогу бібліотекарю в роботі з користувачами-дітьми)

Випуск   XII

 

ХІІ випуск методично-бібліографічних матеріалів „Письменники Рівненщини – дітям” присвячений творчості Романа Демчука, Миколи Пшеничного, Тетяни Собецької, Наталії Кириченко, Євгенії Комісарук.  

Демчук Роман Степанович

Роман Демчук, відомий письменник нашого краю, потішив малят декількома новими дитячими книжками – «Весела оселя», «Замороки від сороки», «Казкова підкова», «Нечувані пригоди зимової погоди». Вже їхні назви примушують юних читачів посміхнутися та мимоволі потягнутись до мандрів їхніми сторінками. Тут є славна оселя, в якій немає ні вікон, ні стелі, та хата багата на віршенята. І жарти, й іронія – все, як годиться. У кожному вірші – тваринка чи птиця: шпаки, бусленята, зайці куцохвості… І ви завітайте швиденько у гості! Так письменник запрошує малюків до читання збірки віршів «Весела оселя». Діти познайомляться із котиком Мурчиком, який дуже любить змалку гру веселу – доганялку; щедрим чижиком, який за обідом роздавав млинці сусідам; двома невмілими крокодилами-грибниками, які збирали отруйні гриби; борсуком, який допоміг білочці одужати, бо та застудилась; лелекою, в якого голова застрягла в глечику, коли він їв кашу з медом; бешкетником Мурнявнямом, осликом-доросликом та жахливим співуном-вовчиком; півником-розбишакою, який одірвав хвоста ящірці, а також – юним джмеликом, собачкою Бровком, зеброю, кенгуру, єнотом, зайчиками та багатьма іншими.
Демчук Р.С. Весела оселя: вірші для дітей / Р.С.Демчук. – Рівне: О.Зень, 2012. – 40 с.

Нечувані пригоди відбуваються саме зимової погоди. Тож дідусь Роман кличе любих малят шукати санчата і гайда швидше з дому в країну Невідому.
Демчук Р. С. Нечувані пригоди зимової погоди: ціла низка віршенят для допитливих малят / Р. С. Демчук. – Рівне: О. Зень, 2013. – 32 с.

Цікаві, повчальні, веселі віршенята про сорок та сороченят зібрані у книжці Романа Демчука «Замороки від сороки». А якщо хтось не вірить – нехай перечитає і пересвідчиться у цьому сам.
Демчук Р. С. Замороки від сороки: запитальні віршенята школярам і дошкільнятам / Р. С. Демчук. – Рівне: О. Зень, 2013. – 24 с.

Кажуть, що коли над входом у житло прибити підкову, то щастя не омине цей дім. А хто має книжечку «Казкова підкова», тому надто пощастило, бо зустрінеться юний читайко з веселими та розважливими звірятами і птахами, які допоможуть збагнути світ доброти.
Демчук Р. С. Казкова підкова: вірші для дітей / Р. С. Демчук. – Рівне: О. Зень, 2013. – 24 с.

У бібліотеці радимо провести презентацію цих книг, на яку запросити самого автора. Він розповість історію створення збірок, поділиться спогадами про своє дитинство, із задоволенням відповість на безліч дитячих запитань. Малюкам також цікаво буде почути про поліграфічні секрети видання книг, створення яскравих малюнків до кожного з віршів художниками Вікторією Дунаєвою та Ганною Мокієнко, які сприятимуть розвитку у них образного мислення.

Під час презентації діти можуть декламувати свої власні поетичні доробки та інсценувати вірші Романа Демчука. Доречно також підготувати книжково-ілюстративну виставку, на якій представити яскраві, привабливі і змістовні видання для дітей відомого письменника.

Пшеничний Микола Іванович

З відомим українським поетом, видавцем, краєзнавцем, громадським діячем Миколою Пшеничним в даних методично-бібліографічних матеріалах ми знайомимо вперше.
Народився Микола Пшеничний 19 липня 1954 року в селі Молодаво Дубенського району Рівненської області. Закінчив середню школу №1 в місті Дубно та філологічний факультет Рівненського педагогічного інституту у 1975 році. Працював на будівництві, вчителював та директорував у школах, викладав у технікумі, був кореспондентом газети „Червона зірка”, редагував багатотиражку.

Нині працює науковим співробітником Державного історико-культурного заповідника м. Дубно. Активно друкується на сторінках районних, обласних, всеукраїнських видань. Член Національної Спілки письменників України з 1985 року. Нагороджений Грамотою Міністерства освіти України та медаллю Всеукраїнської „Просвіти” імені Тараса Шевченка.

Лауреат Рівненської обласної премії імені Бориса Тена, Тувинської республіканської молодіжної премії в галузі літератури й мистецтва та літературної премії-стипендії штату Нью-Джерсі (США). Почесний член Всеукраїнської спілки краєзнавців. Удвох із дружиною, поетесою Любов’ю Пшеничною, у вересні 1990 року заснували на Дубенщині видавництва „Незабудка” та „Наш край”.

Його перу належить низка поетичних краєзнавчих і дослідницьких творів для дорослих. Та нещодавно з’явилась перша дитяча книжечка Миколи Пшеничного „Бекана ворона”. Його легкі, дотепні віршики для маленьких користувачів бібліотеки можна донести під час голосних читань. Малюки почують про те, як колись у ворони не було садка, то ж доводилося іноді залітати в чужі, аби поласувати смачними ягодами:

„Прийшла у гості бекана ворона,
Хоч дід про те й не думав і не знав…
Прийшла з відром – великим і червоним,
Бо на черешні в діда – новизна….”

Діткам цікаво буде дізнатися, чим закінчиться ця історія. Скажемо лише, що тепер навіть малі вороненята каркають: чужого брати – не можна. Про це повинен знати кожен. А ще це книжка-розмальовка, де автор пропонує розфарбувати її. Діти залюбки долучаться до одного з найулюбленіших своїх занять.
Пшеничний М.І. Бекана ворона: літературно-художнє видання / М.І.Пшеничний. – Рівне: ПП ДМ, 2012. – 16 с.

Собецька Тетяна Дмитрівна

Приємно, що Дубенська земля багата письменниками та літераторами, які пишуть для дітей. Однією з них є Тетяна Собецька. Народилася вона в Іркутській області. Закінчила Запорізьке педагогічне училище, працювала вихователем Тамбовського дитячого будинку на Запоріжжі. З 1974 року мешкає в Дубенському районі Рівненської області. Працювала вихователем у дошкільному закладі „Сонечко”, друкувалась в районній пресі: вірші для дітей, статті для батьків на педагогічні теми. З 1996 року – вихователь-методист. З цього ж року починається її поетична творчість. Звичайно, щоб писати для маленьких читачів, треба дивитись на світ їхніми очима та майстерно відчувати дитячі емоції. Так з’явились перші книги для дітей „Країна дитинства”, „Небилиці”, „Теремок”, „Колобок”, „Біля броду бобренята”, „Потішки”. Знаючи психологію дітлахів та розуміючи, як важко запам’ятати літери, створила ряд абеток, серед яких і книжки-розмальовки. Одна із них „А наш котичок-коток…”. В цій книжечці надруковано вірші для дітей дошкільного та молодшого шкільного віку. Вірші розташовані в алфавітному порядку та оформлені чудовими ілюстраціями, які діти можуть розмалювати на свій власний смак та уподобання. Найкраще абетка сприймається дітьми під час сімейних читань. Заодно вони і будуть вивчати літери. Самі віршики дуже легко запам’ятовуються, як-от цей:

„А наш котичок-коток
Пошив собі чобіток.
Сіра мишка пробігала,
Ниточки в кота забрала”.

Дошкільнятам та дітям молодшого шкільного віку Тетяна Собецька адресує книжечку „Колобок”, створену за мотивами української народної казки. В бібліотеці з дітьми радимо провести рольове читання цієї казки. А доповненням до неї стануть чудові малюнки художника Віктора Стецюка.

Ще одна книжечка Тетяни Собецької для самих маленьких вийшла під назвою „Небилиці”. Прекрасні малюнки художниці Іванни Кокіль допоможуть легкому сприйняттю смішних небилиць під час поетичних хвилинок.

По порядку, по порядку
Вийшли цифри на зарядку.
Нуль прибіг – і що ж він бачить?
Що нічого він не значить…

Так розпочинається ще одна книжка Тетяни Собецької „Математичне віконце”, яка допоможе дошкільнятам та дітям молодшого шкільного віку в ігровій формі познайомитися з цифрами і запам’ятати їх місце у математичному ряду. Художниця Уляна Зарицька доповнила збірочку чудовими малюнками та розмальовками, які стануть хорошими помічниками у засвоєнні математичних знань. В бібліотеці з малюками радимо провести гру „Математичне віконце” або невеличку інсценівку, де діти будуть презентувати кожну із цифр. Цікавим має стати і відгадування математичних загадок.
Собецька Тетяна. Абетка. А наш котичок-коток…: книжка-розмальовка. Вірші для дошкільного та молодшого шкільного віку / Т.Собецька. – Кам’янець-Подільський: Медобори, 2009.

Собецька Тетяна. Колобок / Т.Собецька. – Тернопіль: Підручники і посібники, 2009. – 8 с.

Собецька Тетяна. Математичне віконце / Т.Собецька. – Рівне: ПП ДМ, 2013. – 24 с.

Собецька Тетяна. Небилиці / Т.Собецька. – Тернопіль: Підручники і посібники, 2009. – 8 с.

Кириченко Наталія Анатоліївна

У даних методично-бібліографічних матеріалах хочемо познайомити ще з однією Дубенською письменницею – Наталією Кириченко.

Народилася Наталія Анатоліївна Кириченко в місті Дубно у 1974 році. Навчалась у Дубенській середній школі №7. Згодом продовжила здобувати освіту у Рівненському педагогічному інституті за фахом вчителя образотворчого мистецтва і практичного психолога. З 1995 року працювала викладачем образотворчих дисциплін у Дубенському училищі культури та мистецтв у відділі декоративно – ужиткового мистецтва. Починаючи з 2004 року – працює викладачем кафедри вікової та педагогічної психології РДГУ.

Одружена, виховує сина і донечку. Захоплена своєю роботою. Почуває себе мисткинею більше, аніж науковцем.

У творчому доробку має збірку „Коли цвітуть абрикоси” (2005 р.) та „Молитва матері” (2010 р.). У новій, третій, збірці оповідань „Райські яблука” (2012 р.), адресованій дітям молодшого та середнього шкільного віку, авторка висвітлює різні життєві історії, в які може потрапити кожен із нас. Адже всі дорослі були колись гарненькими хлопчиками та дівчатками. І хоч вони зараз страшенно заклопотані, та кожен із них обов’язково повертається срібними стежками крізь роки в своє дитинство, де було солодко і затишно, мрійливо і просто радісно. Щоб зачерпнути пригорщню сил і емоцій, надії і любові, чогось чистого і непідробного, як посмішка мами. Пам’ятаймо: дитинство не повторюється! Але, якщо воно багате на спомини, тоді саме життя людини стає багатим і плідним. Саме дитячі роки постають невичерпною криницею, до якої повертається кожен із нас.

У книжечці „Райські яблука” Наталія Кириченко з любов’ю веде росянистими стежками у дитинство і з життєвою мудрістю пояснює вчинки героїв. Одним із таких є хлопчик Василько з оповідання „Два добрих дні”, який почав вітатися на вулиці з незнайомими людьми, чого раніше ніколи не робив. І від цього хороше ставало на душі і день був вдалим.

Герой оповідання „Тамагочі, або де знайти справжнього друга” – Микола, запам’ятається дітям тим, що він так і не знайшов для себе вірних друзів. А завдяки своїм товаришам ще й втратив таку цікаву іграшку, як Тамагочі.

Довідаються малюки і про той прикрий випадок, що стався з Наталею та Андрієм, які з мамою і татом приїхали відпочивати на море (оповідання „Персики”).

Оцінять вчинок діти подружок Поліни, Ольги, Сніжани та Наталі (за оповіданням „Райські яблука”). Повчальними для них будуть також оповідання „Тисяча і одна неприємність”, „Пригода”, „Різдво”, „Подарунок”, „Кихлики”.

За книгою „Райські яблука” в бібліотеці радимо провести коментовані голосні читання для дітей молодшого шкільного віку та обговорення з дітьми середнього шкільного віку. А ще запропонуйте їм розмалювати малюнки, які творила сама письменниця.

Питання до обговорення оповідань за книгою „Райські яблука”

1). Від якого саме вчинку у Василька хороше стало на душі?
2). Яку іграшку купив для себе Микола і чи вдалося йому знайти справжніх друзів?
3). Який прикрий випадок стався з подругами : Поліною, Ольгою, Сніжаною та Наталею?
4). Що засмутило Наталю та Андрія, коли вони приїхали відпочивати на море?
5). Що спонукало Олесю так часто приходити до Галюні?
6). Яким чином Петрусь зруйнував мамину довіру до себе?
7). Чому саме для Назара Різдво цього року, як ніколи, справжнє?
8). Яка пригода сталася з дівчинкою Наталею і чим їй допомогла сусідка Галя? 
Кириченко Н. Райські яблука: оповідання для дітей молодшого та середнього шкільного віку / Н. Кириченко. – Дубно, 2012. – 43 с.

Комісарук Євгенія Сергіївна

Народилася в селі Уїздці Млинівського району, що на Рівненщині у 1958 році. У 1975 році закінчила навчання в Малинській середній школі. Навчалась у технікумі радянської торгівлі в місті Рівне. У 1982 році переїхала на постійне місце проживання у місто Дубно, де мешкає понині.

Енергійна, оптиміст, лірик, часто друкується в періодиці. Видала книжки для дітей „Корівка сміється”, „Зимова казка”, Зайчик-загайчик”, „Хитромудра пригода”.

У книжці- розмальовці „Зайчик-загайчик” авторка запрошує діток до лісу, де він відкриває завісу. Там зібрались на осонні ведмежа і зайчата сонні, хитрі лиска та сова… Пахнуть квіти і трава. Закотився під пеньок у голках весь їжачок… Тож послухаємо, а про що вони розмовляють?..

Почути ці розмови буде цікаво у бібліотеці під час інсценівок, де малюки будуть і хвальковитою совою, і їжачком, і зайчиком з дивним прізвиськом – загайчик, і ведмежатком, і хитрою лисичкою.

У новій книжці дубенської письменниці „Хитромудра пригода” – дотепна і повчальна історія про покарані хитрощі та про те, як потрібно вибирати друзів, щоб зненацька не втрапити у халепу.

За цією казкою для дітей молодшого шкільного віку радимо проводити коментовані читання вголос. Також діти можуть позмагатися між собою, хто краще розмалює малюнок до казки.

Комісарук Є. Зайчик-загайчик /Є. Комісарук. – Дубно, 2012. – 15 с.

Комісарук Є.С. Хитромудра пригода: казка для дітей молодшого шкільного віку / Є.Комісарук. – Рівне: ПП ДМ, 2013. – 16 с.


Підготувала:             Людмила Максимчук, провідний редактор 

                        РОБД


Comments are closed.