Головна | Покажчик авторів та назв книг і статтей  
 
 

 

НАУКОВО-ПІЗНАВАЛЬНІ КНИГИ

 

Пізнавальна література формує у дітей погляди на природу і суспільство, вводить у світ науки і техніки. Пізнавальні книги незамінні для розвитку розуму дитини, вони допомагають також у вихованні і моральності і почуття прекрасного.
Добираючи пізнавальні книги, треба прагнути до тематичної широти читання – про літаки. Розширюючи кругозір дитини, потрібно пам’ятати про те, що основним завданням є викликати інтерес до знань і навчити самостійно знаходити відповіді на свої питання.
Як зацікавити науково-пізнавальною літературою? Для цього треба постійно читати її разом з дитиною, розмовляти з нею і уважно слухати, коли вона розповідає вам про те, що сама дізналася з книги.
Якщо ви прищепите своїй дитині любов до пізнавальних книг і навчите читати їх, ви розширите його інтереси, виробите звичку і навики до розумової праці, зробите її життя цікавим і змістовним.

 

Грехем Й. Космічні кораблі / Й.Грехем. – К.: Махаон-Україна, 2000. – 33 с.: іл. – (Моя улюблена книжка).

Упродовж століть подорожі у космос були лише заповітною мрією людини. А сьогодні космічні кораблі, ракети та штучні супутники мчать до далеких планет та зірок. Прочитавши цю книгу, діти зможуть приєднатися до їхніх подорожей, щоб відкрити невідоме.
Кольорові малюнки розкажуть про різні види космічної техніки – від крихітних роботів до гігантських космічних станцій, про роботу космонавтів та відкритий космос.

 

 

 

 

 

Еллаб, М. Довкілля / М.Еллабі. – К.: Махаон-Україна, 2000. – 47 с.: іл. – (Хочу все знати).

На сторінках цієї книги відкривається новий світ – середовище, яке оточує нас: від ґрунту під нашими ногами до хмар у нас над головою. Довкілля – це захоплюючий світ природних циклів, систем і життєвих процесів. Завдяки чудовим ілюстраціям видно, як рослини і тварини співіснують в одному середовищі. Написана просто й цікаво, ця книжка засвідчує, що в довкіллі панує гармонія, яку так легко можна порушити.

 

 

 

 

 

 

Землянських І. Наші птахи / І.Землянських. – К.: Богдана, 2004. – 48 с.

Перегорнувши сторінки цієї книги, читач познайомиться з чудовими земними істотами – птахами, які обрали місцем проживання наш край. Птахи прикрашають землю, наше життя. Вони також приносять користь людям, знищують гризунів та комах.
Спостерігаючи за життям пернатих друзів, ми розуміємо, що живемо поруч із фантастичним світом, у якому править природа.
У невеликих оповіданнях цієї книги розповідається про найвідоміші види птахів, які живуть на території України.

 

 

 

 

 

 

Мандруймо у дивосвіт: географ. атлас для наймолодших. – К.: державне науково-виробн. Підприємство „Картографія”, 2003. – 95 с.

Атлас для малих читачів допоможе здійснити подорож у космос, познайомить із зорями, планетами, розповість чому буває день і ніч, а після зими приходить весна. Далі читач повернеться на землю, навчиться орієнтуватися на місцевості, „читати” план і карту. Потім помандрує материками й океанами і побачить, як багато країн існує на Землі, роздивиться прапори деяких держав та традиційний національний одяг народів світу. Буде подорожувати просторами нашої Батьківщини – України.
Атлас допоможе збагатити свої знання про таємниці навколишнього світу.

 

 

 

 

 

Межжеріна Я. Про пухнастих та повзучих, про летючих та кусючих: цікаві городяни
/ Я.Межжеріна; мал. Ю.Короткої та І.Вирового. – К.: Факт, 2001. – 52 с.: іл. – (Дитяча Академія наук).

Відома журналістка Ярослава Межжеріна невимушено, дотепно і з гумором розповідає про комах і риб, птахів і звірів, з якими можна зустрітися не в африканських джунглях, а в наших містах і селах.
Читачів на залишать байдужими вміщені у книзі фотографії біолога Сергія Мажжеріна.

 

 

 

 

 

 

 

Новеллі Л. Айнштайн та машина часу: пер. з італ.: / Л.Новеллі. – К.: „К.І.С.”, 2005. – 112 с.

Лука Новеллі – італійський письменник і художник, автор книг про точні науки та природу.
Ця книга про одного з найвидатніших науковців ХХ століття – Альберта Айнштейна. Великий фізик, який не встиг свого часу написати книжку для дітей, тепер надолужує це, розповідаючи захопливу історію про власне життя.
Читач матиме можливість познайомитися з малим Альбертом, який дуже захоплювався грою на скрипці, був у дитинстві не надто жвавим хлопчиком навіть, як він сам стверджував, його розум розвивався уповільнено. Однак, неабияк зацікавившись вивченням фізики, він зробив величезні відкриття, котрі просто-таки „перевернули” уявлення людей про Всесвіт, простір і час.

 

 

 

 

 

Новеллі Л. Дарвін та невигадана історія про динозаврів: пер. з італ. / Л.Новеллі. – К.: „К,І,С,”, 2005. – 112 с.

У книзі цікаво й захопливо про своє життя і, діяльність Чарльз Дарвін розповідає сам! Читач матиме нагоду „зазирнути” в таємницю динозаврів, познайомитися з великою родиною Дарвінів, дізнатися про тогочасних науковців та їхні погляди, подорожувати різними країнами і континентами, а також спитати в самого великого вченого, чи справді людина походить від мавпи.
Кумедні й дотепні ілюстрації допоможуть яскравіше уявити світ природи, а також краще зрозуміти такі серйозні поняття, як „еволюція”, „природний відбір”, „спадковість” тощо.

 

 

 

 

 

 

Островська, О. Перше знайомство з комп’ютером: для дітей молод. шк. віку / О.Островська. – К.: видавничий центр „СІ”, 2002. – 64 с.

Комп’ютер вражає своєю мудрістю кожного, хто вперше до нього наблизиться. Автор книги – Ольга Островська – глибоко прониклась захопленням дітей цією розумною машиною і написала прекрасний посібник для наймолодших, якому нині не минуло ще й 10 років.
Вчений-програміст Сан-Санич послідовно вводить дітей Павлуся та Оленку у світ казкової науки – інформатики.
У живій формі, з елементами гри, діти познайомляться з будовою комп’ютера, навчаться працювати на ньому.
Цілий розділ присвячений Інтернету. Книга може бути цікава не лише дітям, а й батькам, які ще не володіють премудростями інформатики

 

 


Велесик, Петро. Таємниці лісів Рівненщини: художньо-документальна книжка / П. Велесик. – Рівне: азалія, 2001. – 213 с.

Автор книги – журналіст, письменник, лауреат літературної премії імені В. Поліщука, член Національної спілки письменників України.
Книга Петра Велесика веде читача стежками рідного краю в дивосвіт лісу, прилучаючи дітей до його таємниць і цікавинок, знайомлячи з тими, хто своє життя присвятив збереженню і примноженню лісових багатств.
Той, хто прочитає цю книгу, насамперед зробить відкриття, зізнавшись самому собі, що насправді про ліси рідного краю знав дуже і дуже мало. Книга вчить бачити красу і неповторність довкола себе, розумінню того, що у найменшій травинці заховано так багато цікавого, а кожне деревце – це таємниця, яку не так просто розгадати.

 

 


Дем’янчук, Г. С. Звідки тече та річка: тайнопис природи рідного краю у легендах, переказах, художній та історичній літературі / Г. С. Дем’янчук. – Рівне: Азалія, 2001. – 128 с.

Усіх нас оточує напрочуд щедра і мальовнича природа. Наше зелене Полісся має безліч глибоких річок і озер, лісових масивів, серед яких виділяються просто казкові місця. Від першого подиху весни аж до білих снігів радує нас своїм різнобарв’ям дивовижний рослинний світ, протягом року – дикі звірі і різні птахи.
Але люди не завжди дбайливі щодо рідного довкілля, часто ставляться до нього по-споживацькому. А нам у ньому жити, воно буде передано у спадок наступним поколінням.
Радість пізнання рідної природи, а відтак і почуття потреби її охорони принесе читачеві і ця книга відомого краєзнавця Григорія Дем’янчука. Вона містить цілий ряд нарисів, статей, нотаток: від оповіді про малесеньку, але єдину у світі, річечку Рудку до розповідей про найвизначніші об’єкти рівненського природного заповідника, який розкинувся на десятках тисяч гектарів. Про багато пам’яток природи можна дізнатися з цієї книжки: про вишневу гору, Качай-болото, Сиру Погоню, Соколині гори та багато інших.
Ця книга – своєрідний пам’ятник письменникові-краєзнавцеві, людині енциклопедичних знань, душа якої була сповнена світлої любові до рідного краю і щирого вболівання про його день нинішній та день прийдешній.