|
ВІРШІ РІВНЕНСЬКИХ ПОЕТІВ
Войнарович, Анна. Під Мухомором: вірші для дітей дошк. та мол. шк. віку / А. Войнарович. – Рівне: ВАТ „Рівненська друкарня”, 2008. – 30 с.: іл.
Войнарович, Анна. Мишенята: вірші / А. Войнарович; худож. О. М. Мельничук. – Рівне: ВАТ „Рівненська друкарня”, 1999.ж – 32 с.
Войнарович, Анна. Жили-були ліньки: вірші / А. Войнарович. – Рівне: Азалія, 1993. – 16 с.
Анна Войнарович (Лимич) – поетеса, друкувалась в багатьох часописах – українських і зарубіжних. Окремими виданнями вийшли збірки поезій „Едемський сад”, „Світло для тебе”, „Осіння казка”, „Воскресіння”.
Вийшли друком і три поетичні збірочки для дітей: „Жили-були ліньки” (1993), „Мишенята” (1999), „Під Мухомором” (2008). Адресовані вони дітям дошкільного і молодшого шкільного віку. Написані прекрасною мовою, з теплотою та ніжністю в душі. Прочитавши їх один раз, не можна не запам’ятати назавжди.
Прекрасний вірш-пісня „Мамі” (збірка „Під Мухомором”) вчит дітей любові до мами та Батьківщини:
„Тиха молитва – мама-матуся
З променем світлим віри й тепла.
З мамою разом щиро молюся,
Щоб Україна щастям цвіла.”
Цікаво буде прочитати дітям вірш „Весняний тиждень” (збірка „Жили-були ліньки”). Авторка дуже цікаво описує весь тиждень, що іде від понеділка і закінчується неділею, а також вчить дітей любити працю.
Збірочку віршів „Мишенята” А. Войнарович присвятила своєму синові Андрійку. Вірші „Сон”, „Колискова” написані у традиціях українських народних колискових пісень.
Всі три книжечки дуже яскраві ф гарно оформлені художником Омеляном Мельничуком.
Демчук, Роман. Де раки зимують: веселий струмок дитячих думок / Р. Демчук. – Рівне: Перспектива, 2005. –
92 с.
Автор книги зберіг рису, яку не кожен з нас, дорослих, зумів зберегти: по дитячому вміє спостерігати навколишній світ і своєрідно про це розказати читачам – як юним, так і тим, хто вже збагачений життєвим досвідом. Бо ж книгу „Де раки зимують” з інтересом прочитають і дорослі, та й запозичать в автора тієї мудрості, яка потрібна, щоб правильно виховувати підростаюче покоління.
Твори збірки об’єднані в три тематичні цикли: „Змалку думай про освіту – вчись пізнать хоч трішки світу”, „Пригоди ці про дошкільнят – дотепних і смішних малят”, „Окремі проколи сучасної школи”.
Автор підмічає багато веселих ситуацій, які викладені на папері у вигляді віршованих оповідок. У них висвітлюються різні негативні риси у дітей: небажання опановувати шкільні знання, неслухняність, зухвалість, бешкетництво.
І юні читачі, і дорослі – їхні наставники – знайдуть у книзі те, що їм потрібне: розумну пораду і дотепність.
Кащук, Микола. Перший дзвоник / М. Кащук. – Рівне: Волинські обереги, 2009. – 12 с.
Кащук Микола Кирилович – автор гумористичних збірок „Хитрий Тарас”, „Сільський шум”, „Комірник-жартівник”. Але значну частину своєї творчості він присвятив дітям. Письменник видав цілий ряд збірочок віршів, загадок, гумористичних мініатюр для юних читачів. Він розповідає про рослинний і тваринний світ краю, прививає дітям любов до праці.
Книга „перший дзвоник” – одинадцята дитяча книга автора. Вона у майстерно написаних віршах розповідає про професії лікаря, вчителя, митника, листоноші, бухгалтера, кухаря та інших. Пояснює юним читачам, яка важлива для людей кожна професія.
Також до збірочки входять вірші про щасливе дитинство, наш рідний край, йог7о рослинний світ. У розділі „Гуморески” – відображені дотепні і веселі історії з життя дітей.
Куліш-Зіньків, Леонід. Колискова від матусі: вірші для дітей / Л. Куліш-Зіньків. – Рівне: Овід, 2007. – 39 с.
Письменник Леонід Куліш-Зіньків вмів не тільки жартувати, але й добряче насмішити. Ім’я поета-гумориста добре відоме шанувальникам літератури і в нашому краї, і за межами Рівненщини. Він видав цілий ряд віршованих та прозових творів для дітей: „Хоробрий бобрик”, „Багатий зайчик”, „Операція „Гарбуз”, „В гості ящірка ходила”, „Як горобчик рахував” та багато інших. Кращі твори його увійшли до хрестоматій та підручників для школярів.
Книга „Колискова від матусі” адресована дітям дошкільного та молодшого шкільного віку. Збірочка – це образна, мудра та довірлива розмова майстра художнього слова з дітьми. Вона веде найменших читачів поетичними стежками рідної мови у світ пізнання краси й добра.
Степанюк, Михайло. Поліські легенди: поеми для молод. та серед. шк. віку / М. Степанюка. – Рівне: Азалія, 2005. – 84 с.
Назва села Грабів, що на Рівненщині, зовсім не загадкова. Звичайно ж, вона походить від дерева граба – колись тут шуміли грабові ліси.
А от городище, яке височить у центрі села, таїть у собі загадку. Ким і коли воно насипалося? Та й назва городища загадкова – Вал.
На жаль, письмові джерела мовчать про Грабовський Вал. Зате промовляють легенди. Саме легенди та перекази склали основу поеми „Грабовський Вал”, яка відтворює події першої половини ХІІІ ст. в Галицько-Волинській державі.
До збірки входить ще дві поеми – „Свята Ганна” та „Сірко”. Автор відтворює у них події сивої давнини, веде юного читача слідами подвигів предків. Доносить до дітей необхідність дотримання кожним високої моралі, людяності та гідності.
Тимчак, Микола. Бавило: вірші для дошк. та молод. шк. віку / М. Тимчак. – Рівне: Овід, 2006. – 28 с.
Микола Михайлович Тимчак всебічно обдарована і талановита людина. Він і автор, і виконавець багатьох пісень, художник (живопис, графіка, скульптура) та поет. Письменник є лауреатом літературних премій імені Валер’яна Поліщука та імені Миколи Островського. Він – автор збірок поезій „Співаниця” 1987) та „Сніги” (2005).
У 2006 році вийшла друком збірочка віршів для дітей „Бавило”. Вірші у книзі мають різноманітну тематику. Про красу рідної української мови розповідається у вірші „Рідне слово”; про повагу до старших йдеться у вірші „Чом на старших кажуть „Ви”; про природу, про звірят і птахів говориться у віршах „Ців”, „Жаб’яча сімейка”, „бобрикова рибалка”, загадці „Хто я?”.
Любити і берегти природу дітей вчить вірш „Джмеликові кульбабка”:
„Квіти рвати не годиться.
Сонце й вітер їх голубить.
Хтось їм сниться, хтось їх любить.
Що ж ти, синку. Наробив?
Джміль кульбабку цю любив.”
Обкладинку та ілюстрації до цієї чудової книжечки малював сам автор.
Солоневський , Ростислав. Знай наших: гуморески / Р. Солоневський. – Рівне: ВАТ „Рівненська друкарня”, 2007. – 60 с.
„Сміх продовжує життя” – цей народний вислів узяв на озброєння відомий український поет-гуморист, член Національної спілки письменників України Ростислав Солоневський і впродовж десяти років втілює його у реальність. Він є автором збірок гумору та сатири „Хто є хто”, „Весела всячина”, „Я за галкою біжу”, „Хитрий внук”, „Всяк по-своєму міркує”, „Бійку горобці вчинили” та багатьох інших.
До книги поета-сміхотворця „Знай наших” увійшли гумористичні мініатюри для дітей молодшого та середнього шкільного віку. Цей гумор – легкий і світлий, і свідчить про глибоке розуміння автором дитячої психології. Сам у минулому вчитель, він висвітлює кумедні сценки із шкільного життя, висміює в учнів лінощі, небажання вчитись, брехливість та інші негативні риси.
Окремі веселі історії зі шкільного життя, такі, як – „Не рівняйсь на тата”, „Біля дошки”, „Заборона”, „Проблема”, „Впевнена відповідь” та інші, - наштовхують на думку, що ми ще не все знаємо про наше підростаюче покоління, недостатньо робимо для того, аби поповнювався їхній освітній багаж, правильно формувався дитячий кругозір. |
|