Головна | Покажчик авторів та назв книг і статтей  
 

Оповідання та повісті українських письменників

 

Воронина Л. Таємне товариство боягузів, або Засіб від переляку № 9: пригодницька повість/ Л. Воронина; мал.. С. Храпова. – Вінниця: Теза, 2011. – 121 с.: ілюстр.
Книга Лесі Ворониної – переможець конкурсу „Дитячий портал”.
Гортаючи сторінки пригодницької повісті, читач потрапить у дивні, незрозумілі, а то й небезпечні обставини. Одного чудового ранку можна прокинутися й помітити, що довкола відбуваються фантастичні події. Ви біжите знайомою вулицею і раптом провалюєтеся крізь люк у секретний штаб Таємного Товариства Боягузів. А ще дізнаєтеся, що Землю от-от мають захопити підступні космічні прибульці, які заразили більшість людей вірусом страху.
Виявляється, що головне – це вміти здолати свій власний страх. І тоді найпотужніша зброя перетворюється на порох, а нездоланних космічних завойовників роблять безпорадними... звичайні земні квіти. Ось тільки треба в слушну мить зуміти скористатися загадковим засобом від переляку № 9!

 

 

Мензатюк З. Макове князювання/ З. Мензатюк; худож. Т. Семенова. – К.: Школа, 2008. – 48 с.: ілюстр.
У письменниці дивовижне ім’я – Зірка і рідкісний дар писати для дітей. Казки її друкували багато українських журналів. Окремими книжками вийшли казки „Тисяча парасольок”, „Арніка”, „Мільйон мільйонів сестричок”, „Київські казки” та інші.
2008 року Зірка Мензатюк стала лауреатом Національної премії імені Лесі Українки за книги -  „Київські казки”, „Казочки-куцохвостики” і „Таємниця козацької шаблі”.
Збірка оповідань „Макове князювання” про українські народні свята, впорядкована за календарно-обрядовим принципом. Твори, що увійшли до книжки: „Прощання з вербою”, „Писанка”, „Молоданчик”, „Казка про колядку” та ін., у художній формі познайомлять дітей з традиціями нашого народу та його споконвічними цінностями.
Оповідання „Макове князювання”, назву якого має збірка Зірки Мензатюк, розповідає про літні календарні свята – Маковія та Спаса. Дівчинка Мариночка з бабусею назбирали букет з маківок, чорнобривців, пахучих васильків, посвятили його, на покуті поклали. А на Спаса господарі збирають кошик: кладуть туди рум’яні яблука, соковиті груші, молодий мед та йдуть святити до церкви.
Оповідання збірки розкажуть читачам про різноманітні свята: Вербну неділю, Великдень, Зелену неділю, Івана Купала, Святого Михайла, Різдво, - які споконвіку шанували наші предки.



Нестайко В. З. Супер „Б” з „фрикадельками”: повісті/ В. З. Нестайко; іл.. Ю. Радіч-Демидьонок. – К.: Країна мрій, 2011. – 288 с.: ілюстр. – (Найкращі твори Всеволода Нестайка).
Твори Всеволода Зіновійовича Нестайка читають діти багатьох країн світу, його талант визнано Міжнародною радою з дитячої та юнацької літератури. Все своє життя письменник присвятив літературі для дітей. Минуло півстоліття, за яке В. Нестайко створив і повісті, й оповідання, і казки, і п’єси для дітей і про дітей – своєрідну неповторну Країну Дитинства. Письменник говорить: „Мої маленькі читачі – це рідні улюблені діти... Тому мене дуже непокоїть, коли дітлахи віддають перевагу комп’ютерним іграм, телебаченню, а не книжці”.
До збірки творів увійшли повісті „Одиниця з обманом” і „П’ятірка з хвостиком” у новій авторській редакції, а також повість „Супер „Б” з „фрикадельками”. У цих творах вирує шкільне життя з його радощами і прикрощами, веселими і сумними подіями. Письменник з великою любов’ю ставиться до своїх героїв, яким притаманні найкращі людські якості: щирість і відданість, здатність до співчуття і самопожертви, готовність прийти на допомогу і вміння дружити.

 

Рутківський В. Ганнуся: весела пригодницька повість/ В. Рутківський; іл.. І. Ключковської. – Львів: Вид-во Старого Лева, 2012. – 256 с.: ілюстр. – (Обережно: дівчатка!).
Володимир Рутківський – автор багатьох творів для дітей: повістей-казок „Бухтик з тихої затоки” (1981), „Гості на мітлі” (1988), повісті-легенди „Сторожова застава” (2001), віршованої збірки „Відчиніть Богданкові вікно” (1974). За трилогію „Джури” (Джури козака Швайки”, „Джури-характерники”, „Джури і підводний човен”) письменник у 2012 році удостоєний Національної премії України імені Т. Г. Шевченка.
Ця повість В. Рутківського для тих, хто не знає, що відро з колодязя можна витягти кішкою, хто не вміє відрізнити курку від квочки чи здає до металобрухту цілий бульдозер – але хто хоче відкривати нові світи, знаходити нових друзів і переконуватися в тому, що дорослих теж можна ставити в куток.

 

Сухомлинський В. Всі добрі люди – одна сім’я: зб. творів/ В. Сухомлинський; іл.. О. Макієвої; передм. Д. Чередниченка. – Х.: Школа, 2012. – 157 с.: ілюстр. – (Дитячий бестселер).
До збірки увійшли не тільки твори, де дійовими особами є люди. На її сторінках можна зустрітися з олюдненими тваринами, рослинами і навіть природними явищами.
Усе це розмаїття образів допоможе дитині відчути: все, що є у світі, все, що відбувається навкруги, - наповнене такими самими поняттями, що й життя людини. І не має значення, де і з ким відбуваються ті чи інші події, бо ж усюди можна побачити щедрість і жадібність, радість і смуток, вірність і зраду, велич учинків або їх жалюгідність...
Пронизані любов’ю до всього живого, твори Майстра вчать у кожній ситуації прислухатися не до своїх примх і амбіцій, а до голосу людського серця.

 

 

Чередниченко Д. Чого Волошка запишалася: повість/ Д. Чередниченко; худож. Н. Клочкова. – К.: Грані-Т, 2012. – 60 с.: ілюстр. – (Сучасна дитяча проза).
З іменем Дмитра Чередниченка діти зустрічаються ще в дитячому садочку. Для них письменник створив цікаві лічилочки, загадки, скоромовки, акровірші, вірші-ігри, смішинки, небилиці, прозові оповіданнячка, пісеньки. А в школі за його букварем „Материнка”, над яким письменник працював 20 років життя, діти навчаються грамоти. Навчившись читати, із задоволенням працюють над його читанками: „Ластівка”, „Біла хата”, „Писанка”, „Зелена неділя”. За ці видання він удостоєний премії імені І. Огієнка.
Д. Чередниченко має великий письменницький досвід. З-під його пера вийшло багато збірок поезії та прози для дітей: „Бедринець”, „Чебрики”, „Білий чаїч”, „Мандри Жолудя”, „Ковзанка”, „Ми будуємо дім”, „Летюча ящірка” та ін.
У 2012 році вийшла повість Д. Чередниченка „Чого Волошка запишалася”.
Гадаєте, найцікавіше, що є у квартирі кожної української родини – це комп’ютер і телевізор? А от і ні! Адже все залежить від того, хто фантазує. Наприклад, непосидюча киця Волошка, якій цікаво все, що стоїть, лежить чи відбувається в квартирі, навіть у мийниці, може знайти собі пригоду. А постійне встромляння скрізь свого носа тільки вдосконалює фантазії. То Волошка хоче літати, то разом із родиною сидіти за столом, то дістати неба. Киця любить все помацати, понюхати, полежати на чомусь. Без неї у квартирі нічого не відбувається!
Отак звичайна київська квартира, в якій мешкає творча родина – Дмитро Чередниченко, Галина Кирпа, Олянка, киця Волошка і киця Біленька – опиняється в епіцентрі пригод. Бо вдома – найсмачніше, найтепліше, найзручніше і найцікавіше!