Головна | Покажчик авторів та назв книг і статтей  
 

Казки українських письменників

Бердник О. Серце Матіоли / О. Бердник. – К.: Книга, 2007. – 56 с.
Олесь Бердник (1926-2003) – письменник, футуролог, громадський діяч. Він автор фантастичних романів, що друкувалися у 26 країнах світу. Письменник є засновником нового стилю в українській фантастиці, названого дослідниками „романтичним футуризмом”. Він лауреат багатьох літературних українських та зарубіжних премій у галузі наукової фантастики. 
Книга „Серце Матіоли” написана О. Бердником для дітей старшого дошкільного та молодшого шкільного віку. Це спроба письменника повернутися в правічне річище народної мудрості, де простими словами та образами передаються найскладніші філософські поняття, а за дитячими сюжетами приховуються болючі роздуми мислителя про вічні проблеми людства.

 

 

Бердт В. Марципан Пломбірович: повість-казка: для молод. шк.. віку/ В. Бердт, Я. Бердт; худож. Н. Ярова. – Львів: Вид-во Старого Лева, 2009. – 151 с.: ілюстр. – (Чотири лапи).
Сучасний дитячий письменник Валентин Бердт – дипломант конкурсу „Коронація слова-2009”, лауреат літературної премії для авторів дитячих книг „Великий Їжак-2012”.
Свою повість-казку про першу у світі державу свійських тварин він написав разом з донькою Яною. Домашній кіт Марципан „намуркотів” про своє життя, сповнене пригод, випробувань та вірних друзів, - Яні, коли вона засинала.
Наступного ранку вона заходилася переповідати незвичайно захоплюючі пригоди. Вони виявилися такими цікавими, що письменник з донькою вирішили усе це занотувати до зошита. Так і з’явилася на світ ця книжка, написана у дві руки і чотири лапи.

 

 

Герланець В. Чудовисько з озера/ В. Герланець; пер. з рос. О. Чередниченко; худож. оформл. В. М. Богдан. – Донецьк: ДП „ІАЦ „Донбасінформ”, 2011. – 64 с.: ілюстр.
Нова весела казкова повість українського дитячого письменника Валерія Герланця, адресована дошкільникам і молодшим школярам, а також батькам і педагогам і всім-всім-всім, хто розуміє значення дитячої літератури у вихованні та розвитку кожної дитини.
Повість складається з декількох історій, що описують пригоди двох дачних мешканців – цуцика Бориска і киці Миці на самій дачі та її околицях. Щеня та кицька – типова алегорія. Обираючи цих героїв, автор повісті, звісно ж, мав на увазі хлопчика та дівчинку – двох цікавих непосид, для яких дача – розчинене навстіж вікно у навколишній світ – прекрасний, часом небезпечний, проте шалено захоплюючий. Сюжетні лінії та мова повісті прості, цікаві й доступні маленькому читачеві.

 

 

Григоренко Г. (1867-1924). Королівна-Крихітка та Киць-Киць/ Г. Григоренко; за ред. І. Малковича; іл.. В. Соколової. – К.: А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, 2011. – 27 с.: ілюстр.
Добра й чуйна Королівна-Крихітка хоче допомогти усім бідним і нещасним. Вона готова віддати їм усе найкоштовніше, що має. Але одного дня, щоб уберегти королівську скарбницю від спустошення, тато-король віддає наказ повиганяти усіх бідолах за ворота королівського палацу. І тоді стається неймовірне – уві сні до Королівни-Крихітки з’являється добра фея з чарівною Киць-Киць, і починаються справжні дива...
Казку взято з повісті Олександри Судовщикової-Косач – дружини брата Лесі Українки, яка підписувала свої твори чоловічим ім’ям Грицько Григоренко. Проілюструвала книжку відома американська художниця українського походження Валерія Соколова.

 

 

Курков А. Ю. Школа котоповітроплавання: казка/ А. Ю. Курков; пер. з рос. Г. Осадко. – Тернопіль: Навчальна книга – Богдан, 2010. – 32 с.: ілюстр.
Андрій Курков – письменник, журналіст, перекладач. За його сценаріями поставлено 18 документальних та художніх фільмів. Він – володар Гран-прі Канського фестивалю за кращий кіносценарій, лауреат Міжнародного літературного конкурсу Фонду Генріха Белля (Німеччина).
А. Курков – автор знаменитих бестселерів для дорослих, відомий далеко за межами України письменник, твори якого друкувалися багатьма мовами світу. Менш знаний – і цілком несправедливо – як чудовий дитячий письменник, свідченням чому запропонована казка про котів-повітроплавців та інших дивовижних істот. Захоплюючий сюжет, оригінальне казкове тло, химерність і нестримна фантазія творять той світ, потрапивши до якого вперше, читачеві захочеться повертатися туди знову і знову.

 

Мовчун Л. Арфа для павучка/ Л. Мовчун; мал.. Д. Кузьменка. – Львів: Вид-во Старого Лева, 2011. – 48 с.: ілюстр.
Талановитий автор чудових поезій, драматичних творів, казок та оповідань для дітей Леся Мовчун – ще й серйозний мовознавець, Вона укладає словники. А ще в неї є своя рубрика „Наш скарб – рідна мова” у журналі „Барвінок”, куди їй сотні дітей пишуть листи із запитаннями про мову.
Для дітей Л. Мовчун видала збірки „Неслухняні яблучка”, „Чепуриста черепаха”, „Для чемних ведмежат”, „Кактусове королівство”, „Ви такого ще не чули” та інші.
Книжка „Арфа для павучка” – збірка казок письменниці.
Павучок Карпик, який майструє особливу місячну арфу, хробачок Хро, котрий влаштовує собі домівку у великому жовтому яблуку, кошеня з білою лапкою, котре шукає тиші та інші герої цієї книги – то незвичайний, світлий, теплий і зворушливий світ казок Лесі Мовчун. Ця книга не лише для читання, але й для перечитування разом з дитиною тихими золотавими вечорами.

 

Нестайко В. З. В Країні Сонячних Зайчиків: повісті-казки/ В. З. Нестайко; худож. Л. В. Белякова. – Х.: Белкар-книга, 2010. – 256 с.: ілюстр. – (Скарбничка школяра).
У книзі відомого дитячого письменника юні читачі познайомляться з повістями-казками Всеволода Зіновійовича Нестайка „В Країні Сонячних Зайчиків”, „Незнайомка з Країни Сонячних Зайчиків” і „В Країні Місячних Зайчиків”, які набули всесвітньої слави. Читачі дізнаються про дивовижну країну та її мешканців – сонячних зайчиків, які завжди перемагають морок, так само як і добро завжди перемагає зло.

 

 

 

Українка Л. Лелія: казка/ Л. Українка; мал.. О. Гузєва. – К.: Факт, 2010. – 32 с.: ілюстр.
Видатна українська поетеса Леся Українка писала в листі до А. Кримського: „Чи ви знаєте, що я дуже люблю казки і можу їх видумувати мільйони?”
Гра фантазії в народних казках, людяність, перемога світлого, доброго над злими, темними силами захоплювали Лесю Українку.
У казці „Лелія” химерно переплітаються фантастичні події з життєвими, діють казкові й реальні персонажі.
Хлопчик Павлусь занедужав, він просить маму розказати казку про маленьких діточок, які живуть у квітах і звуться ельфи. Основна частина казки – дивовижний сон дитини. У сні відбувається чарівне перетворення хлопчика в рожевого мака і його політ із феєю квітів Лелією. Вони побували і в панському саду, де ростуть сестриці Лелії, і на фабриці, де виготовляють навіть такі квіти, „яких ніде не буває”, і в селянському квітнику дівчинки Мар’яни, у якому молодші сестриці Лелії живуть найщасливіше.
Поетеса підводить читача до думки, що по-справжньому можуть творити красу і розуміти її тільки люди працьовиті, щирі.
Відчувається симпатія авторки до казкової героїні Лелії. Для неї лілії були улюбленими квітами. Навіть свою молодшу сестру Ольгу, яку вона дуже любила, поетеса називала своєю любою Лілеєнькою.

 

Ходос С. В. Династія Жужиків/ С. В. Ходос; худож. В. Хорошенко. – Х.: Ранок, 2011. – 132 с.: ілюстр. – (Книжки для всієї родини).
Ходос С. В. Світові перегони/ С. В. Ходос; худож. В. Хорошенко. – Х.: Ранок, 2012. – 132 с.: ілюстр. – (Книжки для всієї родини).
На сторінках цих книжок мешкають незвичайні герої – родина автомобілів. Так, так! Причому не просто сім’я, а ціла династія. Дорослі й маленькі машини – Жужики та їх друзі – постійно потрапляють у ситуації, які вимагають від них сміливості, кмітливості, витримки й гумору... Можна вирушати назустріч дивовижним пригодам!

 

Чеповецький Ю. П. Веселі пригоди Мицика і Кицика/ Ю. П. Чеповецький; пер. Н. Забіла; мал.. В. Харченка. – Х.: Школа, 2012. – 160 с.: ілюстр. – (Дитячий бестселер).
Ця книга особлива – кожна сторінка її сповнена незвичайних та неймовірних пригод. А найголовніше, вона може стати не тільки захопливим читанням для дітей, - вона здатна багато чого навчити.
Багато років тому чудовий український письменник Юхим Петрович Чеповецький, сам веселун і жартівник, а також великий любитель усіх дітей і тварин, написав цю книгу. Вона розповідає про пригоди невгамовного та життєрадісного мишенятка Мицика та його вірного товариша – кошеня Кицика. Веселі історії навчать маленького читача дивитися на все з оптимізмом та знаходити вихід із будь-яких несподіваних ситуацій.
Особливістю книжки є подані після кожного оповідання вірші, завдання на кмітливість, рецепти, фокуси та інші цікавинки.
Ілюстрації намалював знаменитий український дитячий художник Валерій Харченко.